Genel 25 ŞUBAT 2010 / 07:12

AT&T, 4. nesilde Alcatel-Lucent'e güvendi

Alcatel-Lucent, AT&T'nin LTE ve Radyo Erişim Ağı tedarikçilerinden biri oldu.

Alcatel-Lucent, AT&T'nin LTE ve Radyo Erişim Ağı tedarikçilerinden biri oldu.


AT&T, LTE mobil genişbant teknolojisi kullanımı için seçtiği donanım tedarikçileri arasına Alcatel-Lucent'i de ekledi. Tedarikçi seçimi, LTE teknolojileri çerçevesinde bu yıl başlatılması planlanan saha denemelerinin ve 2011 için planlanan ticari kullanımın önünü açıyor.

Alcatel-Lucent ayrıca, AT&T'nin yeni Radyo Erişim Ağı'nın iki tedarikçisinden biri oldu. Bir yıldan daha uzun süreyi kapsayan sözleşme, LTE hizmeti sunmak için gereken radyo erişim ağını kapsıyor.

Alcatel-Lucent, mevcut AT&T 3G ağının donanımını tedarik ediyor. Sözleşme uyarınca, bu yıldan itibaren AT&T'ye sunulan 3G donanımı LTE'ye kolay ve sorunsuzca dönüştürülüyor ve bu sayede AT&T'nin mevcut donanım ve yazılımı yükseltip yeni nesil teknolojilere geçerken, yeni donanım yükleme gereksinimini minimuma indiriyor.

Alcatel-Lucent Türkiye/Azerbaycan Ülke Direktörü Ali Kançal konu hakkında; "Bu adım, AT&T'nin yeni nesil mobil uygulamalar sunup desteklemeye ilişkin süregelen mobil genişbant stratejisinde yaşamsal bir adımdır. Bu yolculuğun bir parçası olmayı hevesle bekliyor ve bunu, AT&T ile mobil genişbant için uçtan uca IP çözümü sağlamaya yönelik daha ileri düzeyde bir işbirliğinin başlangıcı olarak görüyoruz. Bu duyuru, AT&T ile 3G HSPA altyapısından ağ takip ve yönetimine dek her şeyi kapsayan köklü ilişkimizi daha da genişletiyor" şeklinde konuştu.