Genel 07 TEMMUZ 2011 / 09:27

Atos, Siemens’in BT çözümleri ve hizmetlerini satın aldı

Uluslararası BT hizmetleri firması Atos ve Siemens yaptıkları ortak açıklama ile Siemens’in tüm BT faaliyetlerini yürüten Siemens IT Çözümleri ve Hizmetleri’nin Atos tarafından satın alınma sürecinin tamamlandığı duyuruldu.4 Temmuz 2011 tarihi itibariyle ülkelerin genelinde aktif olarak çalışmalara başlayan yeni yapı, Türkiye’de ise 1 Ekim tarihi ile hayata geçecek. Türkiye’de bu tarihe kadar Atos ve Siemens IT Çözümleri ve Hizmetleri mevcut yapılarıyla faaliyetlerine devam edecek.

Siemens IT Çözümleri ve Hizmetleri’nin Atos’a satış işlemi, gerekli tüm ön şartların tamamlanmasının ardından Atos hissedarlarının katılımı ile gerçekleştirilen Atos Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı’nda onaylanarak tamamlandı. Toplantıdan satın almaya ilişkin onaylanan diğer kararlarda şu maddelere yer verildi:
• Satışın karşılığı olarak, Atos sermayesinin yüzde 15’ini oluşturan hisseler ile birlikte 250 milyon Euro değerindeki yeni veya mevcut hisseye dönüştürülebilir tahvilin Siemens’e devredilmesi ve Siemens’e 176 milyon Euro peşin ödeme yapılması,

• Siemens AG Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Roland Busch’un Atos Yönetim Kurulu Üyeliği’ne getirilmesi,

• Atos Origin olan firma isminin Atos olarak değiştirilmesi.

Atos Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı’nda verilen onay ile, 8,7 milyar Euro yıllık cirosu olan ve 42 ülkede 78.500 çalışana sahip yeni bir IT Hizmetleri şirketi yaratıldı.

Atos ismi altında oluşturulan firmanın hedefi Avrupa’nın lider IT Hizmetleri şirketi olarak, müşterilerinin büyümesine yardımcı olmak, sektörlerindeki yoğun rekabette öne geçmelerini sağlamak için bir kaldıraç görevi üstlenmek ve sağlık, kamu, eğitim, üretim, perakende, telekom, savunma, medya, bankacılık, sigorta, enerji, altyapı gibi sektörlerde etkin ve sürdürülebilir hizmetler sunmaya devam etmek.

Siemens’in ortaklığı devam edecek

Yapılan global stratejik işbirliği çerçevesinde Siemens AG en az beş yıl boyunca yüzde 15 oranında Atos’un hissedarı olacak ve birlikte hızlı büyüyen pazarlarda ortak iş girişimleri gerçekleştirilecek. Kurulan bu yeni ortaklık, kurumlara IT hizmetleri sunmak amacıyla Siemens One satış ağı gücünü de arkasına alacak. Siemens AG’nin Atos ile en az yedi yıllık bir süre için yaklaşık 5.5 milyar Euro değerinde IT dış kaynak hizmetleri anlaşması yapmış olması da her iki kurumun bu işbirliği ile ilgili kararlılığını göstermektedir.
ETİKETLER : atos BT hizmetleri siemens
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun