Genel 17 ARALIK 2010 / 08:31

Atos Origin ve Siemens’ten stratejik ortaklık

Atos Origin ve Siemens ortaklığından BT ürün ve çözümlerinin geliştirileceği yeni bir şirket doğacak.

Atos Origin ve Siemens ortaklığından BT ürün ve çözümlerinin geliştirileceği yeni bir şirket doğacak.


Atos Origin ve Siemens, küresel boyutta stratejik bir ortaklığa başladıklarını açıkladı. Siemens; 850 milyon avro bedelle Siemens IT Çözümleri ve Hizmetleri’ni Atos Origin’e devretti. Bu işbirliğinin sonucunda ise 2010 yılında yaklaşık 8.7 milyar avro bütçesi ve 78 bin 500 çalışanı olan dev bir bilgi teknolojileri şirketi yaratılması hedefleniyor.

Anlaşma kapsamında Siemens, yedi yıllığına yaklaşık 5.5 milyar avroluk dışkaynak kullanımı sözleşmesine imza attı. Bu sözleşmeyle Atos Origin, Siemens’e Yönetilen Hizmetler ve Sistem Entegrasyon Hizmetleri sunacak. Yeni şirket ayrıca Konsolidasyon ve Uyumlaştırma, Enerji, Ürün Ömrü Yönetimi (PLM) gibi çözümleri ile bulut bilişim hizmetleri sunacak. Bunun yanı sıra elektronik ödeme ve işlem temelli faaliyetler alanında da yeni çözümler geliştirmesi hedefleniyor.

Siemens Başkanı ve CEO’su Peter Löscher anlaşmayla ilgili, “İki şirket, müşteri tabanı, coğrafyalar ve hizmetlerle ilgili bütünleyiciliklerden faydalanacaklar. Yeni şirketin sürdürülebilir paydaşı ve stratejik ortağı olarak; bu girişimle yaratılan katma değerin Siemens BT Çözümleri ve Hizmetleri’nin çalışanları, paydaşları ve müşterileri için faydalı olacağına inanıyoruz. Birlikte yeni BT ürün ve çözümleri geliştireceğiz ve yeni şirketin inovasyon gücünü artıracağız. Bu yeni şirket; önümüzdeki yedi yıl boyunca Siemens’in BT omurgasıyla ilgili hizmetlerden de sorumlu olacak’’ dedi.