Genel 03 MAYIS 2010 / 14:24

ATM'ler artık güvende

Pronet'in yeni projesiyle Türkiye İş Bankası şube ve ATM'lerin güvenliğini arttıracak önlemler alındı.

Pronet'in yeni projesiyle Türkiye İş Bankası şube ve ATM'lerin güvenliğini arttıracak önlemler alındı.


Bankacılık sektörünün en önemli konularından biri haline gelen güvenlik problemi, müşteriler için sorun olmaktan çıkıyor. Pronet'in projesi çerçevesinde bir elektronik güvenlik sistemiyle alarm haber alma merkezi arasında network, GSM/GPRS ve PST iletişim yöntemlerinin hepsi aynı anda kullanılarak ve birbirlerini yedekleyecek şekilde bağlantı sağlanarak, yenilikçi bir güvenlik altyapısı oluşturuldu. 2 bini aşkın şube ve ATM'ye yeni elektronik güvenlik sistemi kurulumunun gerçekleştirildiği proje kapsamında birçok ATM'ye de yeni CCTV yani kapalı devre kamera sistemi kuruldu.

Kurulan sistemde, banka şubelerinin standart çalışma saatlerinin dışında şifre ile içeriye giren kişilerin bilgileri eşzamanlı olarak şube yöneticisine bildiriyor. Hatta kasa dairelerine yapılan giriş-çıkışlar bile günün her saati takip ediliyor, mesai saatleri dahilinde ve haricinde tüm giriş-çıkışlar şube yöneticisine raporlanıyor. Şubelerin güvenliğinde GPRS ve kablolu network modülleri ile birlikte, "mikrodalga pasif infrared" özelliğine sahip hareket dedektörleri, manyetik kontaklar, darbe dedektörleri, panik butonları, para tuzakları, yangın ve gaz algılama dedektörleri kullanılıyor. İş Bankası'nın şube ve ATM güvenliği için yaptığı iletişim harcamalarında da önemli bir tasarruf sağlanmış oluyor.

ATM'ler her an gözleniyor

Pronet, aynı zamanda Türkiye İş Bankası ATM'lerinde dar bantta network üzerinden görüntü aktarımı yapabilen kamera sistemleri kullanıyor. Bu kameralardan kart sıkışması gibi olayların tespiti için yararlanılıyor. Güvenlik sistemiyle entegre kullanılabilen kameralar, bir alarm sırasında Pronet Alarm ve Çağrı Merkezi'nde bulunan yetkililerin, ATM'nin eşzamanlı görüntüsüne bakarak durum analizi yapabilmesine imkan veriyor.

Kendi kendini kontrol eden teknoloji

ATM'lerde çalışan personel bulunmadığı için burada bulunan kayıt sistemleri kendi kendini kontrol etme özelliğine sahip. Pronet'in kurduğu sistem elektrik kesintisi, hard disk arızası, görüntü alma arızası gibi durumlarda kendi kendini kontrol edip, Pronet Alarm ve Çağrı Merkezi'ne tanımlı sinyaller göndererek en kısa sürede müdahale edilmesini mümkün kılıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun