Genel 02 ARALIK 2008 / 15:35

ATM'ler artık görüntülü hizmet verecek

Ziraat Bankası'nın Türkiye’de ilk kez gerçekleştirdiği uygulama ile ATM'lerde banka görevlisi ile görüntülü ve sesli görüşmek mümkün olacak.

Ziraat Bankası'nın Türkiye’de ilk kez gerçekleştirdiği uygulama ile ATM'lerde banka görevlisi ile görüntülü ve sesli görüşmek mümkün olacak.


Temel olarak banka şubesinin bulunmadığı ilçe/beldeler ile büyük şehirlerde yoğun nüfus barındıran yerleşim alanlarında hizmet vermesi planlanan VTM’ler (Görüntülü Vezne Makinesi) ile bankacılık hizmetleri, çağrı merkezindeki uzman personel ile karşılıklı olarak anında, sesli ve görüntülü olarak verilecek. Görüntülü bir elektronik bankacılık hizmeti olan VTM aracılığı ile gerek Ziraat Bankası müşterilerinin gerekse müşterisi olmayan kişilerin temel bankacılık hizmetlerinden 365 gün ve 24 saat esasına göre kesintisiz olarak yararlanmaları hedefleniyor.


İnternet/telefon Bankacılığı ve ATM (Otomatik Vezne Makinesi) gibi artık standartlaşmış kanallardan hizmet alma olanağı olmayan, çekindiği yada güvenemediği için bu kanalları tercih etmeyen milyonlarca kişinin bu yeni sistemin hedef kitlesi olduğu belirtildi. VTM’lerin tanıtım toplantısında konuşan Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, bankacılıkta kar marjlarının düştüğü bu dönemde Alternatif Dağıtım Kanalları'nın (ADK) öne çıktığını söyledi. Çağlar, “1 senedir bilişim şirketimiz Fintek ve çözüm ortağımız Tümsaş ile VTM’ler üstüne çalışıyorduk. VTM ile her türlü bankacılık hizmeti verilecek. Makinelerin sahte paraları ayırma özelliği olacak. Güvenlik de en üst düzeyde sağlanacak. Ürünün patent başvurusu yapıldı. Bu ürünümüzün diğe bankalara da örnek olacağını ve yaygınlaşacağını düşünüyoruz” dedi.