Genel 21 MAYIS 2010 / 08:44

Ateşin ortasına Nvidia da atlıyor

Tablet bilgisayar piyasasındaki kızışan rekabete Nvidia da üstün özellikli Tegra 250 ile katılıyor.

Tablet bilgisayar piyasasındaki kızışan rekabete Nvidia da üstün özellikli Tegra 250 ile katılıyor.


Tablet bilgisayar yarışına Nvidia da güçlü bir modelle girmeye hazırlanıyor. Nvidia, bu yıl piyasaya çıkması beklenen Android tabanlı tablet bilgisayarının prototipi Tegra 250'yi gün yüzüne çıkardı. Ekran kartlarıyla tanınan şirketin, yeni tablet bilgisayarında oyun oynayan kullanıcıları da memnun etme çabasında olduğu görülüyor. Şu anda tüm dünyayı saran iPad ateşini söndürmeye hazırlanan Tegra 250, rakibinin üzerinde özellikleriyle kullanıcıları tavlamayı hedefliyor.

Tegra 250'de cihaza uygun olarak özelleştirilmiş bir Android işletim sistemi kullanılacak. Çerçevesiyle birlikte 9,7 inç ekrana sahip olan cihazın dokunmatik ekranının boyutu 8,9 inç. Cihazda, iPad'in işlemcisi A4'den yüzde 25 daha hızlı çift çekirdek ARM Cortex A9 işlemci bulunuyor. Yine iPad'de 256 MB hafıza bulunurken, Nvidia'nın tablet bilgisayarında 1 GB hafıza bulunuyor. Ayrıca bir kamera ve iki USB çıkış bulunan Tegra 250, iPad'den küçük olmasıyla da ilgi çekiyor.

HTC, HP ve Apple gibi son kullanıcı tüketimine yönelik üretim yapan şirketler büyük bir tablet bilgisayar rekabetinin içinde yer alırken, kulvarı farklı olan bir üretici olan Nvidia'nın piyasada nasıl yer edineceği merak ediliyor.