Genel 23 EYLÜL 2010 / 12:59

Ateş olmayan yerden Facebook çıkmaz

Bloomberg'e göre, Facebook'un telefonu bu yılın ilk yarısında Avrupa'da piyasada olacak.

Bloomberg'e göre, Facebook'un telefonu bu yılın ilk yarısında Avrupa'da piyasada olacak.


Son bir haftadır bizleri zorlayan bir Facebook telefon dedikodusu dolaşıyor. Bir gün önemli yayınlar kaynak belirtemeden Facebook'un akıllı telefon piyasasına gireceğini duyurdu, diğer gün Facebook böyle bir girişim olmadığını belirtti.

Bu karmaşa içinde bir haber de bu kez Bloomberg'den geldi.

Facebook'un cep telefonu üreticisi INQ Mobile ile iki akıllı telefon üzerinde çalıştığı iddia edildi. Cihazların Avrupa'da 2011'in ilk yarısı bitmeden piyasada olması bekleniyor. Kuzey Amerika'ya ise yılın ikinci yarısında olacağı iddia edilen telefon için henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Alınan bilgilere göre Facebook henüz böyle bir açıklamayı uygun görmüyor.

Ancak söylentiler öyle işaretler barındırıyor ki neredeyse inanmak zorunda kalıyoruz. Akıllı telefonun servis sağlayıcısının da AT&T olacağı bile şimdiden belirtiliyor. AT&T, Amerika Birleşik Devletleri'nin en büyük ikinci servis sağlayıcısı konumunda bulunuyor.

Facebook mobil kullanıcılara ulaşmak konusunda oldukça başarılı görünüyor. Öyle ki dev sosyal ağ, 500 milyondan fazla kablosuz cihazlardan giriş yapılan dört siteden biri oldu. Bunun yanında bu ulaşımdan yeterince payı alamadığını düşünen Facebook, iPhone ve Blackberry'ye rakip getiriyor.

Cihazın isminin belli olmadığının vurgulandığı haberde işletim sistemi olarak Android kullanılmasının şaşırılmayacak bir sonuç olduğu ifade ediliyor. Ayrıca Facebook'un yaratacağı telefonda diğer sosyal ağların da desteğinin bulunacağı belirtiliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun