Genel 11 HAZİRAN 2010 / 10:32

ASUS bambudan dizüstü bilgisayar yaptı

Çevre dostu ürünlere hem bambu dizüstü bilgisayar hem de enerji tasarruflu monitör eklendi.

Çevre dostu ürünlere hem bambu dizüstü bilgisayar hem de enerji tasarruflu monitör eklendi.


Son günlerde çevreye olan duyarsızlığı bir nebze olsun teknoloji şirketleri kendi ürünlerinde giderebilir. Her teknoloji ürünü neredeyse elektrik harcıyor ve çevreye dolaylı da olsa zarar veriyor. Ancak belki ufak hatırlatmalar ve tasarruflarla, doğaya verilen zarar aşağıya çekilebilir.

ASUS U Serisi Bambu Koleksiyonu dizüstü bilgisayarların Kahverengi bambu dış kısmı ve fırça desenli alüminyum iç kısmıyla kullanıcılara doğayı hatırlatıyor. Dizüstü bilgisayarın üretim sürecinde mümkün olan en düşük seviyede plastik kullanılmış.

ASUS'un bir diğer çevreci ürünü de 20 ile 24 inç arasında değişen tüm ASUS Designo Serisi LED monitör. 10 milyona 1 kontrast oranı bulunan monitörlerde cıvasız LED arka ışıklı panel kullanılmış.

Bunun yanında, benzer LCD monitörler ile karşılaştırıldığında yıllık 37,2 kWH ve 23,6 kilo CO2'ye eşdeğerlik yüzde 45 oranında güç tasarrufu sağlıyor. ASUS'tan gelen bilgiye göre, bu oran her yıl 1,9 ağaç dikmeye veya dört kişilik bir aile için neredeyse iki yıl yetecek kadar oksijen üretimine de eşdeğer.

ASUS dizüstü bilgisayarları için ürettiği yeni pilinden de bahsetti. ASUS Ticari Serisi B43 ve B53 dizüstü bilgisayarlarda 900 şarj devrine sahip ve üç geleneksel 18650 lityum iyon pil kadar ömre sahip olan bir pil içeriyor. Ayrıca dizüstü bilgisayarlar 90 dakika içerisinde yüzde 90 kapasiteye ulaşacak kadar hızlı doluyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun