Genel 31 MAYIS 2010 / 06:59

Askerler oyun oynayacak

Hareket kontrolüyle oynanan oyunlar askeriyede temel eğitimlerde kullanılacak.

Hareket kontrolüyle oynanan oyunlar askeriyede temel eğitimlerde kullanılacak.


Amerikan Deniz Kuvvetleri, askeri eğitimlerde Nintendo Wii gibi video oyun donanımlarının kullanılabileceğini açıkladı. Yapılan resmi açıklamaya göre, özellikle gönüllü askerlerin dayanıklılık ve askeri şartlara alışma aşamalarında interaktif oyunların kullanılmasının yararlı olacağı düşünülüyor.

Açıklamada, gönüllü askerlerin gün geçtikçe kondisyonlarının düştüğü ve onları yeniden şekle sokmak için eğlenceli, hayat sitillerine uygun bir yöntem arandığı belirtildi.

Şu ana kadar yapılan çalışmalar, Nintendo Wii gibi interaktif oyunların aile bireyleri üzerinde zayıflatıcı etkisi olmadığını gösteriyor. Ancak Amerikan Deniz Kuvvetleri bu konuda kararlı gözüküyor. Genç insanların bilgisayar ve video oyunları sevdiğini düşünen Amerikan Deniz Kuvvetleri Cerrah General Adam Robinson, spor yapmak ya da diğer fiziksel aktivitelere katlanmak yerine insanların oyun oynamayı tercih edeceğini söyledi.

Ayrıca Robinson, özellikle bayan gönüllü askerlerin fiziksel antrenmanlarda zorlanarak sakatlıklar yaşadığını, bu uygulamayla sakatlıkların önüne geçeceklerine inandıklarını ifade etti.

Yapılan plana göre öncelikle oyunların basit çalışmalarda zaman sınırlaması kaldırılarak oynanacağı belirtildi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun