Genel 31 MAYIS 2010 / 06:59

Askerler oyun oynayacak

Hareket kontrolüyle oynanan oyunlar askeriyede temel eğitimlerde kullanılacak.

Hareket kontrolüyle oynanan oyunlar askeriyede temel eğitimlerde kullanılacak.


Amerikan Deniz Kuvvetleri, askeri eğitimlerde Nintendo Wii gibi video oyun donanımlarının kullanılabileceğini açıkladı. Yapılan resmi açıklamaya göre, özellikle gönüllü askerlerin dayanıklılık ve askeri şartlara alışma aşamalarında interaktif oyunların kullanılmasının yararlı olacağı düşünülüyor.

Açıklamada, gönüllü askerlerin gün geçtikçe kondisyonlarının düştüğü ve onları yeniden şekle sokmak için eğlenceli, hayat sitillerine uygun bir yöntem arandığı belirtildi.

Şu ana kadar yapılan çalışmalar, Nintendo Wii gibi interaktif oyunların aile bireyleri üzerinde zayıflatıcı etkisi olmadığını gösteriyor. Ancak Amerikan Deniz Kuvvetleri bu konuda kararlı gözüküyor. Genç insanların bilgisayar ve video oyunları sevdiğini düşünen Amerikan Deniz Kuvvetleri Cerrah General Adam Robinson, spor yapmak ya da diğer fiziksel aktivitelere katlanmak yerine insanların oyun oynamayı tercih edeceğini söyledi.

Ayrıca Robinson, özellikle bayan gönüllü askerlerin fiziksel antrenmanlarda zorlanarak sakatlıklar yaşadığını, bu uygulamayla sakatlıkların önüne geçeceklerine inandıklarını ifade etti.

Yapılan plana göre öncelikle oyunların basit çalışmalarda zaman sınırlaması kaldırılarak oynanacağı belirtildi.