Genel 22 EYLÜL 2010 / 12:29

Aşırı radikal sitelerin sayısı giderek artıyor

İnterpol'e göre söylemleri aşırıya kaçan sitelerin sayısında önemli oranda artış var.

İnterpol'e göre söylemleri aşırıya kaçan sitelerin sayısında önemli oranda artış var.


İnterpol’ün verdiği bilgilere göre söylemleri ve içeriği “aşırı”lık barındıran web sitelerinin sayısı giderek artıyor. Bu tür sitelerin bu önlenemez artışı ise El-Kaide gibi yasa dışı örgütlerin işine yarıyor.

İnterpol’ün başındaki isim Ronald K. Noble bu durumun küresel anlamda ciddi bir tehdit oluşturduğunu vurguluyor. 1998 senesinde sayısı 12 olan bu tür sitelerin 2006 yılı itibariyle 4 bin 500’e çıktığını belirten Noble, internetin bu radikalleşme sürecinde büyük payı olduğunun altını çiziyor.

Hızla yükselen radikalleşme eğiliminde bu tür sitelerin hedef aldığı kitle ise orta sınıftan genç ve savunmasız insanlar. Keskin ve köktenci çizgiye sahip olan bu tür sitelerin yükselişinin son yıllarda durdurulamayacak bir hal aldığına dikkat çekiliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun