Genel 30 KASIM 2015 / 11:47

Arttırılmış gerçeklik teknolojileri geleceği şekillendirecek

Dünyayı değiştirecek şirketler listesinde 19. sırada yer alan Blippar’ın kurucu ortağı ve CEO’su Ambarish Mitra, Türkiye Bilişim Vakfı’nın misafiri oldu.

 
Etkinlikte sanal gerçeklik, arttırılmış gerçeklik gibi yeni teknolojiler üzerine odaklanan Ambarish Mitra, sanal gerçeklik ve görsel keşif teknolojilerinin iletişim ve pazarlama dünyasında kullanılmaya başlanmasıyla birlikte iletişim ve pazarlama yöntemlerini ne yönde değiştirdiğinden söz ederken, bu teknolojilerin insanların yaşantısında köklü bir değişim sürecini başlattığını belirtti.

Son araştırmalara göre, 2020 yılında tahmini 100 Milyar Dolara ulaşacak olan artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik pazarına ilgi hızla artıyor. Artırılmış ya da zenginleştirilmiş gerçekliğin geleceği son derece parlak, cep telefonlarımızda ve bilgisayar oyunlarımızda yerini şimdiden aldı bile. Google, Facebook, Samsung, Oculus gibi dev şirketlerin artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik alanında yaptığı yatırımlar da hızla ve katlanarak artıyor. 

Artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik gördüğümüz dünyaya ek bilgiler, referanslar ve multimedya sağlayabiliyor. Eğitimden, perakendeye pek çok sektörde kullanılan teknolojilerle şimdiden hem ülkemizde hem de Avrupa’nın birçok ülkesinde ciddi bir pazar oluşmaya başladı.  Henüz dünyada örnekleri oldukça az olan bu uygulamalarda, markalar için de bu pazarda ciddi fırsatlar var;  bu yüzden  bu alana yatırım yapmak için hem global hem de yerel pazarda büyük fırsatlar bulunuyor. 
 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun