Genel 22 EYLÜL 2015 / 16:00

Artık defileler de teknolojik

Intel’in giyilebilir teknolojilere yönelik ürünleri ve gerçekleştirdiği etkinlikler New York Moda Haftası’na damgasını vurdu. Intel teknolojileriyle geliştirilen ve adrenaline göre şekil değiştiren giysilerden drone’lar eşliğinde gerçekleştirilen defilelere kadar, teknoloji moda işbirliğinin inovatif örnekleri sergilendi.

Teknoloji, günlük hayatımızla, kıyafetlerimiz, aksesuarlarımız ve hatta alışveriş deneyimimiz ile iç içe geçerken, bu yıl New York Moda Haftası’nda (2015) moda ve teknolojinin yeni birlikteliklerine tanık olduk. Intel, WMG-IMG gibi sektör liderlerinin yanı sıra koleksiyonların arkasındaki tasarımcılar ile bir araya gelerek akıllı özelliklerin modaya entegre edilmesini sağlayan teknolojilerini sergiledi. Akıllı kumaşlardan, alışveriş deneyimine yeni dokunuşlar sağlayan dijital aynalar ve drone’lara kadar çeşitli inovatif örnekler, dünyasın en önemli moda etkinliklerinden biri olan New York Moda Haftası’na renk kattı.

Drone’ler moda tukunlarının emrinde

Intel Capital, insansız elektrikli hava araçlarında (Drone) dünya lideri olan Yuneec Holding’e 60 milyon doları aşkın yatırım yaptığını geçtiğimiz ay açıklamıştı. Bu işbirliğinin ilk meyveleri New York Moda Haftası’nda sergilendi. Insansız hava araçları etkinlik boyunca tüm detayları yakalarken moda tutkunları, bu sezon New York Moda Haftası’nı yepyeni bir açıdan, 360 derece görüş açısı farkıyla izledi. Intel, Yuneec Typhoon 4K insansız hava araçları, hafta boyunca Public School, Prabal Gurung, BCBG Max Azria ve Monique Lhuillier gibi defilelerde gelen misafirleri yakalamak için NYFW HQ Space, Moynihan Station ve Clarkson Square gibi mekanlarda çekim yaptı. Ünlü modacı Rebecca Minkoff da Intel ile işbirliği yaparak defilesinde insansız hava araçlarıyla bir şov gerçekleştirdi.

Adrenaline göre şekil değiştiren giysi

Intel ve Chromat gerçekleştirdikleri özel bir etkinlikte, kişinin vücut ısısına, adrenalin veya stres düzeylerine göre şekil değiştirerek yanıt verebilen iki giysi sergiledi. Giyen kişinin adrenalini aniden yükselirse  -hızlı nefes alıp verir ve terlerse- sensörler giysinin hareketini ve şekil değiştirmesini sağlıyor. Elbisenin ve spor giysilerinin hareketlerini sağlayan zekanın kaynağı ise küçük ama maharetli bir donanım ürünü olan Intel® CurieTM Modülü. Tasarımcılar ve amatör geliştiriciler, bu donanımı yüzük, el çantası, giysi ve fitness izleyici gibi çok çeşitli giyilebilir ürünlerde kullanabiliyor.

British Fashion Council teknoloji partneri Intel oldu

Intel moda dünyasına teknoloji dokunuşuyla güç katma stratejisi doğrultusunda, moda dünyasının kalbinin attığı bir diğer önemli etkinlik olan Londra Moda Haftası günlerinde British Fashion Council’ın teknoloji partneri oldu. Bu işbirliğiyle Intel, giysi aksesuar ve perakende hizmetlerinde yaratıcı teknolojiler konusunda ünlü İngiliz tasarımcılarıyla da ortak projeler geliştirilerek aktif rol alacak.

“Moda sektörüne teknolojiyle güç katıyoruz”


Intel’in giyilebilir teknolojiler alanında ciddi yatırımlar yaptığını ve moda sektörünü daha da güçlendirmek için yeni işbirliklerine imza attıklarını belirten Intel Yeni Teknolojiler Bölümü Dünya Başkan Yardımcısı Ayşegül ildeniz “Moda ve teknolojinin birleşimi çok heyecan verici. Biz de Intel olarak giyilebilir teknolojiler alanındaki stratejimizi bunun üzerine kuruyoruz. Giyilebilir teknolojiler alanında kişinin kendi tarzına uygun, moda eğilimlerini göz önünde bulunduran ürünler geliştirmek önceliğimiz.  Opening Ceremony ve Barney’s New York ile işbirliği sonucu geliştirdiğimiz akıllı  bileklik MICA bizim için bu sebeple çok önemli. Moda dünyasıyla işbirliklerimiz bununla da kalmıyor. Dünyanın en önemli saat markalarını üreten Fossil ve dünyanın en büyük gözlük üreticilerinden Oakley ile gerçekleştirdiğimiz işbirlikleri, Google ile birlikte bir İsviçre akıllı saati piyasaya sürmek amacıyla TAG Heuer ile yaptığımız anlaşma da teknolojiyi moda ile birleştirme stratejimizin bir sonucu. Dünyanın en önemli moda etkinliklerinden biri olan New York Moda Haftası’ında da gerek işbirliklerimiz gerekse teknolojimizle hayat verdiğimiz yenilikler ve şovlarla yer aldık. British Fashion Council ile yaptığımız işbirliği hem bizim, hem de İngiltere moda sektörü için heyecan verici bir gelişme. Moda ile teknolojinin entegrasyonu için çıktığımız bu yolda elde ettiğimiz sonuçlar hem bizi hem de moda çevrelerini oldukça heyecanlandırıyor ve büyük beğeni topluyor” şeklinde konuştu.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun