Genel 18 AĞUSTOS 2010 / 11:52

Araştırmacılar vücutta nanoparçacık avlıyor

Tedavi amacıyla kullanılan nanoparçacıkların işleri bitince nereye gittiğini bulmak istiyorlar.

Tedavi amacıyla kullanılan nanoparçacıkların işleri bitince nereye gittiğini bulmak istiyorlar.


Nanoteknoloji, sağlık alanında özellikle vücudun belli bir bölgesine, örneğin bir tümöre veya spesifik bir organa yöneltilmesi istenen ilaçların taşınması amacıyla kullanılıyor. Burada ilaç etken maddesi bir şekilde dokular tarafından emiliyor veya kana karışıyor, peki ama sonrasında taşıyıcı nanoparçacıklara ne oluyor? Bunlar vücutla nasıl etkileşime giriyor veya nasıl vücuttan atılıyor?

Kuzey Karolayna üniversitesi araştırmacıları bu sorunun cevabını merak etmişler ve olayın peşine düşmüşler. Dr. Xin-Riu Ria’nın öncülüğünde 2009 yılı Kasım ayında başlayan araştırmalara dair ilk sonuçların Nature Nanotechnology dergisinin 23 Ağustos’ta yayınlanacak olan sayısında yer alacağı belirtiliyor.

Çalışmanın, nanoparçacıkların vücuttaki davranışları ve farklı hücrelerle veya kimyasallarla bir araya geldiklerinde beklenmedik etkilere sebep olup olmadıkları konusunda aydınlatıcı olacağı belirtiliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun