Genel 13 ARALIK 2010 / 08:23

Araçlar takip edilerek sigorta primleri ayarlanıyor

Bir otomobil sigorta şirketi, müşterilerin şoförlüklerine göre sigorta primi belirliyor.

Bir otomobil sigorta şirketi, müşterilerin şoförlüklerine göre sigorta primi belirliyor.


Otomobil sigorta şirketi Progressive müşterilerine teklojinin de yardımıyla yeni bir hizmet sunmaya başladı. Şirket, kullanıcıların otomobillerine yerleştirmeleri için küçük cihazlar veriyor. Bu cihazlarla yapılan ölçümlere göre eğer kullanıcı sorumlu bir şoförlük yapıyorsa sigorta priminde yüzde 30'a varan indirim yapılıyor.

Snapshot ismi verilen sistem sadece ABD'nin New York eyaletinde kullanılıyor, ancak kısa sürede yayılması bekleniyor.

Progressive şirketi kullanıcıların sürüşlerini 30 gün boyunca takip ediyor. Bir el boyutunu geçmeyecek büyüklükteki cihaz otomobilin araç üzeri teşhis yuvasına yerleştiriliyor. Cihaz kullanıcıların ne sıklıkta aracı kullandığını, ani fren gibi sürücü davranışlarını belirliyor.

Snapshot cihazlarının GPS bağlantısı olmadığını bu sebeple de kullanıcılarının mahremiyetine bir zarar vermediğini hatırlatalım. Yeni sistem ülkemizdeki sigorta şirketlerine de ilham verebilir.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun