Genel 15 ARALIK 2009 / 12:00

Ar-Ge harcamalarında özel sektör yüksek öğretimi geçti

Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu’nun 20. toplantısı gerçekleşti.

Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu’nun 20. toplantısı gerçekleşti.


Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu’nun 20. toplantısı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında, TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü’nde toplandı.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Başbakan Erdoğan, hükümetin özel sektörün Ar-Ge faaliyetlerini ve özgün teknoloji çalışmalarını sürdürebilmesi için gerekli ortamı oluşturmaya devam edeceklerini söyledi. Rekabet için özgün teknolojilerin gerektiğini belirten Erdoğan, Türkiye’nin bilgi sahip olması gerektiğini ve bu birikimiyle üretmesi gerektiğini vurguladı.

Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu’nun 1983-2004 yılları arasında dokuz kez toplanabildiğine dikkat çeken Erdoğan, 2004 yılından itibaren bu toplantıları yılda iki kez düzenli olarak gerçekleştirdiklerini kaydetti. Erdoğan, “2004 yılından bugüne bu alanda yakalanan ivme memnuniyet vericidir. Ülkemiz uygulanan doğru politikalarla son yıllarda büyüme, teknoloji ve yenilik alanında büyük bir atılım içine girmiş bulunuyor'” dedi.

Özel sektörün ve sanayinin Ar-Ge çalışmalarında artık elini taşın altına koymaya başladığını ifade eden Erdoğan, 2008 yılı verilerine bakıldığında özel sektörün Ar-Ge harcamalarının ilk defa yüksek öğretim sektörünü geçtiğini kaydetti.  

Ar-Ge ve yenilik faaliyetlerine getirilen vergi indirimi ve desteklerin özel sektörün çalışmalarına ciddi şekilde ivme kazandırdığını söyleyen Erdoğan, bugün gerçekleştirilecek toplantıda da makine imalat sektöründeki gelişmeleri sektör temsilcilerinden dinleyeceklerini söyledi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun