Genel 17 HAZİRAN 2010 / 09:58

Ar-Ge’nin merkezine seyahat

Küresel telekomünikasyon şirketlerinin yeni nesil servis ve uygulamaları neye benzeyecek?

Küresel telekomünikasyon şirketlerinin yeni nesil servis ve uygulamaları neye benzeyecek?


Alcatel-Lucent Bell Labs, Paris yakınlarındaki Villarceaux’da bulunan merkezinde gerçekleştidiği Open Days etkinliğinde bölge ülkelerinden basın mensuplarını ağırladı. Küresel şirketin Avrupa’daki Ar-Ge kalbi olarak nitelendirebileceğimiz merkezde gerçekleşen etkinlikte, markanın erişilebilirlik stratejisi, gelişmiş ağlar ve genişbant yaklaşımıyla çevreci BT stratejisi üzerine geliştirilen projeler çalışmalar hakkında bilgi verildi. Etkinleştirilen ağ ortamları, sosyal ağlar, mobil uygulamalar, 4G kablosuz teknolojiler ve enerjinin verimli kullanımı gibi başlıklar öne çıktı. Bu kapsamda kısa, orta ve uzun vadede devreye girecek servis ve uygulamaların ipuçları verildi.

Şirketin Avrupa’da gerçekleştirdiği önemli buluşmalardan biri olarak nitelendirilen etkinliğin ev sahipliğini Alcatel-Lucent Alcatel-Lucent Fransa CEO’su Pascal Homsy ve Alcatel-Lucent Bell Labs Fransa Başkanı Jean-Luc Beylat yaptı.

Yaptığı açılış konuşmasında etkinliğin amacına değinen Jean-Luc Beylat, Open Day Etkinliği’nin merkezi ziyaret etmek ve geliştirilen projeleri incelemek için tek fırsat olduğunu kaydetti. Beylat, şirketin bilgi ve iletişim teknoloji konusundaki yeni dönem yaklaşımını ortaya koyan etkinlik kapsamında sergilenen teknolojilere değindi: “Etkin ağlar üzerine geliştirdiğimiz teknolojileri paylaşıyoruz. Bu ağ yapılarına artan erişilebilirlik, güvenlik gibi ihtiyaçlar paralelinde daha fazla odaklanıyoruz. Burada ele aldığımız konulardan bir diğeri ise çevreci teknoloji. Bilişimde çevreci yaklaşım kavramı her geçen daha çok öne çıkıyor. Sahip olduğumuz teknolojileri her geçen gün daha optimize ve gezegenimizi daha az etkileyecek sistemler kurmak için kullanıyoruz. Bugünün bir diğer öne çıkan konusu da her zaman bağlı olmak için geliştirilen teknolojiler. Yarın hayatımızı etkileyen daha fazla teknolojiye sahip olacağız. Akıllı kentler ve sınırsız erişim gibi kavramlar her geçen gün daha önemli hale gelecek.”

Bir diğer önemli noktanın ise kullanıcılar arası iletişim araçları olduğunu belirten Beylat, servis olarak ağ (network as a service) kavramının da altını çizdi.

Dönüşüm sağlayıcı

Etkinliğin Fransa’da ilk kez gerçekleştirildiğini ifade eden Pascal Homsy, laboratuvarlarda gerçekleştirilen inovatif projeleri vurguladı. Alcatel-Lucent’ı ‘dönüşüm sağlayıcı’ olarak nitelendiren Homsy, inovasyonla Alcatel-Lucent’ın bütünleşmiş olduğunu söyledi. Homsy sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün telekomünikasyon hakkında konuşuyoruz. Dün de konuşuyorduk. Hatta yarın daha fazla konuşacağız. Getiğimiz birkaç yılda eğlence üzerine odaklanıyorduk. Gelecekte ise sayısal topluluk üzerine konuşacağız. Burada size sergilediğimiz demolarda gelecek yıllarda iletişimin ne anlama geleceğinin kısa bir özetini sunuyoruz. Burada görecekleriniz bugün itibaren altı ay içinde ağ ortamında neler olacağı değil. Bundan öte gelecekte, inovasyonla şekillenen uygulama ve servislerin nasıl şekilleneceğine dair ipuçları vermek istiyoruz. Burada yeni teknolojiler icat etme güdüsüyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz; amacımız sadece pazara yeni ürünler sürmek değil.”

Enerji alternatifi uygulamada

Etkinlik kapsamında üç başlık altında altı proje aktarıldı. Bunlardan biri de Alternatif Enerji Programı oldu. Güneş ve rüzgar enerjisiyle elektrik elde edilmesini sağlayan uygulama, özellikle gelişmekte olan ülkelerde yakıt kullanarak çalışan telekom ağlarını adresliyor. Sistemde solar paneller ve rüzgar tribünleri senkronize olarak kullanılıyor. Bu sistem Afrika, Ortadoğu ve Hindistan’a odaklanmış durumda. Alcatel-Lucent yetkilileri Hindistan’ı ana pazar olarak hedefliyor. Bunun nedeni ise nüfus yoğunluğu. Şimdiye kadar 350 kurulum yapılmış durumda.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun