Genel 27 EYLÜL 2010 / 08:28

Apple yüz tanıma işine girdi

Apple sosyal ağları hedef alarak yüz tanıma yazılımı geliştiren Polar Rose şirketini satın alıyor.

Apple sosyal ağları hedef alarak yüz tanıma yazılımı geliştiren Polar Rose şirketini satın alıyor.


Apple, yüz tanıma yazılımları geliştiren İsveçli şirket Polar Rose’ı satın alacağını açıkladı.

Şirket, fotoğrafları tanımak için karmaşık algoritmalar kullanan önemli bir teknoloji geliştirmesi dışında başka bir faaliyetiyle bilinmiyor pek. Polar Rose’un geliştirdiği bu yazılım iPhone’lar, Android telefonlar ve bilgisayarlarda çalışabilecek şekilde tasarlanmış. Geliştirilen bu yeni teknolojinin ise sosyal ağlarda kullanılmasıyla grup fotoğrafları içinde insanları etiketlemek ve tanımak mümkün olacak.

Apple belli ki sosyal ağları hedefleyen bu yeni teknolojiden faydalanmak istiyor.

Analistler, Apple’ın bu satın almasını Google’la olan rekabete bağlıyor. Yapılan tahminlere göre Apple, Google’ın akıllı telefonlar için geliştirdiği yüz tanıma yazılımına karşılık bu yeni teknolojiyi iPhone’da kullanmayı hedefliyor.

Apple’ın bu şirket için ne kadar parayı gözden çıkardığı bilinmiyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun