Genel 28 NİSAN 2010 / 10:34

Apple yine dava edildi

Tayvanlı Elan Microelectronics, Apple'a "dokunmatik ekran teknolojisi" ile ilgili dava açtı.

Tayvanlı Elan Microelectronics, Apple'a "dokunmatik ekran teknolojisi" ile ilgili dava açtı.


Apple'ın durumu için meyve veren ağaç taşlanır desek yanlış olmaz herhalde. Piyasadaki büyük başarılarının yanında sık sık karşılaştığı davalarla da duyulan Apple'ın başı bu sefer de dokunmatik ekran (touch screen) teknolojisiyle dertte.

Tayvan şirketi Elan Microelectronics, dokunmatik ekran teknolojisini kendisinden izinsiz kullandığı gerekçesiyle Apple'a dava açtı. ButTeknolojiyi kendisinin ürettiğini iddia eden firma, daha önce de benzer bir davayı dokunmatik ekran teknolojileri üreticisi Synaptics'e açmıştı. 2008 yılındaki davada başarılı olan şirket şimdi de gözünü Apple'a dikti. Elan'ın açtığı davayla, Apple ile en azından bir lisans anlaşması yapabileceği düşünülüyor.

iPhone 2007'de piyasaya çıktığından beri büyük bir başarı yakaladı. Dokunmatik ekranı ile ön olana çıkan ürün, biraz daha evrilerek iPad'e dönüştü. iPad de şu ana kadar istenilen rakamlara ulaştı. iPhone'un açtığı yolda ilerleyen şirketlerin, Apple ile 2010 yılında 362.7 milyon parça dokunmatik ekranlı taşınabilir cihazı piyasaya çıkarması bekleniyor. Bu rakam, 2009'da piyasaya çıkan dokunmatik ekranlı taşınabilir cihazlardan yüzde 97'den daha fazla.

Daha önce Apple'a Tayvanlı HTC, Eastman Kodak, Nokia ve BlackBerry'nin üreticisi Research in Motion dava açmıştı.