Genel 28 NİSAN 2010 / 10:34

Apple yine dava edildi

Tayvanlı Elan Microelectronics, Apple'a "dokunmatik ekran teknolojisi" ile ilgili dava açtı.

Tayvanlı Elan Microelectronics, Apple'a "dokunmatik ekran teknolojisi" ile ilgili dava açtı.


Apple'ın durumu için meyve veren ağaç taşlanır desek yanlış olmaz herhalde. Piyasadaki büyük başarılarının yanında sık sık karşılaştığı davalarla da duyulan Apple'ın başı bu sefer de dokunmatik ekran (touch screen) teknolojisiyle dertte.

Tayvan şirketi Elan Microelectronics, dokunmatik ekran teknolojisini kendisinden izinsiz kullandığı gerekçesiyle Apple'a dava açtı. ButTeknolojiyi kendisinin ürettiğini iddia eden firma, daha önce de benzer bir davayı dokunmatik ekran teknolojileri üreticisi Synaptics'e açmıştı. 2008 yılındaki davada başarılı olan şirket şimdi de gözünü Apple'a dikti. Elan'ın açtığı davayla, Apple ile en azından bir lisans anlaşması yapabileceği düşünülüyor.

iPhone 2007'de piyasaya çıktığından beri büyük bir başarı yakaladı. Dokunmatik ekranı ile ön olana çıkan ürün, biraz daha evrilerek iPad'e dönüştü. iPad de şu ana kadar istenilen rakamlara ulaştı. iPhone'un açtığı yolda ilerleyen şirketlerin, Apple ile 2010 yılında 362.7 milyon parça dokunmatik ekranlı taşınabilir cihazı piyasaya çıkarması bekleniyor. Bu rakam, 2009'da piyasaya çıkan dokunmatik ekranlı taşınabilir cihazlardan yüzde 97'den daha fazla.

Daha önce Apple'a Tayvanlı HTC, Eastman Kodak, Nokia ve BlackBerry'nin üreticisi Research in Motion dava açmıştı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun