Genel 18 AĞUSTOS 2010 / 09:08

Apple yeni iPhone’larda Türk metali kullanacak

Apple, yeni nesil cihazlarında Atakan Peker’in geliştirdiği özel alaşıma yer verecek.

Apple, yeni nesil cihazlarında Atakan Peker’in geliştirdiği özel alaşıma yer verecek.


Apple, yeni nesil teknolojik cihazlarında kullanmak üzere Liquidmetal Technologies tarafından üretilen yeni nesil alaşımları kullanmak üzere denemelere başladı. Adı likit olmasına rağmen oda sıcaklığında katı halde bulunan bu alaşım, alüminyum ve benzeri metallere oranla yıpranmaya, korozyona, paslanmaya ve fiziksel etkilere çok daha dayanıklı olmasıyla biliniyor.

Liquidmetal’in özel alaşımının geliştirilmesinde yer alan Türk araştırmacı Atakan Peker’in verdiği bilgiye göre Apple, bu yeni nesil alaşıma ilk olarak Amerika’da satılan iPhone 3G’lerde SIM yuvasını açmak için kullanılan iğnelerde deneme amaçlı olarak yer vermeye başladı. Peker, bu iğneleri gördüğü anda geliştirilmesinde yer aldığı metali hemen tanıdığını söylüyor.

Apple konuyla ilgili açıklama yapmasa da, Peker’e göre şirketin bu yeni alaşımı ilk olarak daha hafif ve verimli antenler üretmek için kullanması gündemde. Ayrıca dayanıklılığı yanında oldukça esnek olan metalin, teknolojik cihazlarda yer alan çelik, alüminyum, hatta cam gibi malzemelerin yerine kullanılabilmesi de söz konusu.