Genel 16 ŞUBAT 2011 / 09:36

Apple yeni abonelik modelini duyurdu

Apple platformunda yer alan içerik üreticiler için yeni abonelik şartları oluşturuldu. Apple abonelik işlemlerinde ilk kez önemli bir taviz verdi.Buna göre, dergi ve gazete yayıncıları uygulamanın içinde müşterilere abonelik teklif edebilecek. Fiyat ve abonelik süresi yayıncı ve okuyucu tarafından ayarlanırken iTunes hesaplarının kullanılması gerekiyor. Abonelik süresinin uzatılması ve iptal işlemleri de iTunes üzerinden yapılabilecek. Apple önceki App Store ve uygulama için harcamalarda olduğu gibi yüzde 30 pay alacak.Yayıncılar abonelik için fiyat ve süre belirlediksen sonra aboneliği doğrudan kendi web sitelerinden de sağlayabilecek. Ancak Apple’ın bu konuda bir şartı var: Uygulama dışında müşterilere sunulan abonelik şartları uygulama içinde de iTunes kullanıcısına sunulmak zorunda.Bir örnek vermek gerekirse, örneğin video içerik sağlayıcısı Netflix’ten bir ürün almak istediğinizde iki seçenek bulunuyor. Ya Netflix’in kendi sitesini tercih ederek tüm paranın Netflix’e gitmesini sağlayacaksınız ya da iTunes hesabından aynı parayı ödeyerek bu paranın yüzde 30’luk kısmının Apple’a gitmesine izin vereceksiniz.

Apple’ın bu kararı dijital medyanın geleceğinde oynayacağı rol için çok büyük bir adım olarak görülüyor. Zira Apple, bundan böyle platformlarına uygulama üreten içerik sağlayıcılardan hiçbir ücret talep etmeden hizmet vermelerine imkan sağlıyor.Son dönemde içerik sağlayıcılar Apple’ın iPad ve diğer diğer cihazları üzerinden fazlasıyla güçlenmesinden endişe ediyordu. Bu nedenle farklı tablet ve akıllı telefonlar için uygulama üretebilmek için girişimlerin hızla arttığı biliniyor. Bu ayın başında Sony Reader uygulaması Apple’ın her uygulamadan yüzde 30 kesintisinin yanında başka yerden satışa imkan vermemesi nedeniyle App Store’da yer almak istememişti.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun