Genel 02 EYLÜL 2010 / 11:22

Apple tüm malvarlığıyla karşımızda

Yeni iPod'lar, iPhone ve iPod Touch için yeni iOS 4.1 ve iPad'ler için iOS 4.2 dünkü etkinlikte tanıtıldı.

Yeni iPod'lar, iPhone ve iPod Touch için yeni iOS 4.1 ve iPad'ler için iOS 4.2 dünkü etkinlikte tanıtıldı.


Apple CEO'su Steve Jobs'ın sahnede olduğu etkinlik iOS 4.1'in tanıtılmasıyla başladı. iPhone 4'ün anten probleminin yanında bazı cihazlara Bluetooth ile bağlantı sorunları yaşaması ve güncellemeler sırasında oluşan yakınlık algılayıcısı problemleri yeni güncelleme ile gideriliyor. Ayrıca Jobs'ın ifadesine göre yeni işletim sistemi iPhone 3G'lerin daha hızlı çalışmasını da sağlıyor.

iOS4.1'de getirilen yenilikler

iOS 4'e yeni özellikler de eklendi. Apple kamera uygulamasının içine "high dynamic range" (HDR) (yüksek dinamik genişlik) ismini verdiği seçeneği yerleştirdi.

Bu özellik fotoğraftaki en karanlık nokta ile en aydınlık nokta arasındaki genişlik üzerinde yapılan oynamayı ifade ediyor. HDR çekimde 3 poz otomatik olarak hızla çekiliyor ve gölge ve aydınlık yerlerdeki görüntüler daha detaylı şekilde birleştiriliyor. HDR kısaca normal bir fotoğrafa göre, insan gözünün algılayabilmesine daha yatkın bir aydınlık ve karanlık noktası oluşturuyor.

Uygulamayı çalıştırmak oldukça kolay. Kamera açık olduğunda sadece HDR tuşuna basmak yeterli oluyor. Herhangi bir ışık ayarlaması yapmaya gerek kalmıyor.

iOS 4.1 ile Apple'ın Oyun Merkezi (Game Center) de resmi olarak tanıtıldı. Oyun merkezi sosyal ağlarda oynanan oyunlar gibi özellikler sunuyor. Oynanan oyunlarda diğer kullanıcılarla puanların karşılaştırılması ve karşılıklı oynayabilmesine olanak tanınıyor.

iPhone ve iPod Touch işletim sistemleri güncellemesi iOS 4.1 önümüzdeki hafta tüm kullanıcılar tarafından ücretsiz olarak cihazlarına yüklenebilecek.

iPad içinse iOS 4.2 ilk iOS4 güncellemesi olarak dikkat çekiyor. iPhone kullanıcılarına getirilen tüm özelliklerin yanında iPad kullanıcıları iki yeni özelliği daha kullanabiliyor. Kablosuz yazıcıları kullanabilme ve AirPlay özelliği eklendi. AirPlay, iTunes'tan kablosuz olarak ses, video ve fotoğrafların görüntülenebilmesini sağlıyor.

iPod shuffle

Steve Jobs iOS'tan bahsettikten sonra yeni iPod'lara geçti. İlk olarak sahneye dördüncü nesil iPod shuffle çıkarıldı. Yeni iPod shuffle da dikkati çeken nokta, üçüncü nesil cihazlarda ortadan kaybolan fiziksel kontrol tuşlarının geri gelmesi oldu. Yeni cihaz, ikinci nesil shuffle'ın biraz daha küçük sürümü gibi gözüküyor.

Yeni iPod shuffle beş renk seçeneği ile sunulurken 2 GB kapasitesiyle 49 dolara satışa sunuldu.

iPod nano kare ve dokunmatik ekrana sahip

Jobs'ın tanıttığı yeni nano'da radikal bir değişiklik görünüyor. iPod nano sahiplerinin alıştığı yuvarlak tıklanabilir kontroller yerine çoklu dokunmaya imkan veren bir ekran yerleştirilmiş. Ekranda iOS'da görmeye alıştığımız simgeler görülüyor. Müzik ya da video oynatabiliyor ve iki parmak ile farklı özellikler uygulanabiliyor.

Yeni nano'lar sanki iPod touch ve iPod shuffle'ın meydana getirdiği bir bebek gibi görünüyor. Yedinci nesil iPod nano, Product (kırmızı) renk de dahil yedi farklı renk seçeneğiyle geliyor. 8GB modeli 149 dolara, 16 GB model de 179 dolara satışa sunuluyor.

iPod Touch

Steve Jobs, iPod touch satışlarının Nintendo ve Sony'nin taşınabilir oyun cihazlarını da geçerek, dünyanın en çok satılan taşınabilir oyun cihazı olduğunu belirtti. Yeni sürümün daha ince ve hafif olduğunu da belirten Jobs, bunlara rağmen iPhone 4'te tanıtılan yüksek çözünürlüklü "Retina Display" özelliğinin iPod touch'larda da yer aldığnı vurguladı.

Ayrıca cihazda iPad ve iPhone'da kullanılan A4 işlemci ve yüz yüze görüşmeler için ön tarafta bir kamera bulunuyor. Ayrıca cihazın arka tarafında bulunan kamera iPhone 4 ile aynı olan 960'a 720 video çekim kalitesine sahip.

101 gram ağırlığında olan yeni nesil iPod touch'ın 8 GB sürümü 229 dolara ,32 GB sürümü 299 dolara, 64 GB sürümü de 399 dolara satılacak.

Tüm iPod'ların ön siparişleri başladı. Önümüzdeki hafta ise doğrudan satın alınabilecek.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun