Genel 27 MAYIS 2010 / 14:35

Apple tekeline müdahale geliyor

Apple'ın internet üzerinden müzik satışları konusundaki tekeli Amerika'yı hareketlendirdi.

Apple'ın internet üzerinden müzik satışları konusundaki tekeli Amerika'yı hareketlendirdi.


Dijital müzik satışları internet üzerinde fazlasıyla arttı. Amazon, Zune Pass gibi siteler bu piyasada büyük pay sahibi, ancak Apple uzun süredir piyasada liderliği kimseye kaptırmadı. Piyasadaki liderlik Apple'ın başına dert açabilir.

Ürettiği popüler cihazlarla adından söz ettiren Apple bu cihazlara müzik yüklenmesi için oluşturduğu internet sitesi ve yazılımlarla kendine bir tekel yaratıyor. Amerika'da dijital müzik satın alınırken yapılan tercihlerde yüzde 69 ile iTunes ilk sırada yer alıyor.

Apple'ın en yakın rakibi Amazon'un ise sadece yüzde 8'lik payı bulunuyor. Geri kalan yüzde 23 ise daha küçük binlerce internet sitesi tarafından paylaşılıyor.

Apple'ın piyasada bu kadar büyük bir paya sahip olması Amerika'daki piyasa kontrol mekanizmalarını harekete geçirdi ve Apple'ın bu alandaki hakimiyeti inceleme altına alındı. Piyasalarda tekel oluşmasını engellemek için Avrupa'da ve Amerika'da Microsoft ve Intel gibi şirketler üzerinde daha önce bazı yaptırımlar uygulanmıştı.

Apple, internet sitesi iTunes'tan popüler cihazları iPod, iPhone ve iPad için müzik, film, televizyon dizileri ve uygulamalar satıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun