Genel 06 TEMMUZ 2010 / 09:07

Apple tekel karşıtı araştırmaların odağına oturuyor

Avrupa Birliği, Apple'ın piyasadaki tekelleşmesini masaya yatırdı.

Avrupa Birliği, Apple'ın piyasadaki tekelleşmesini masaya yatırdı.


Teknik sorunlar yaşayan iPhone 4, Apple'ın tek sorunu olmayacak gibi görünüyor. Telefon, medya oynatıcı ve tablet bilgisayar gibi elektronik ürünleriyle dünya çapında önemli satış rakamlarına ulaşan Apple'ın tekelleşmesiyle ilgili sakıncaları Avrupa Birliği'nde masaya yatırılıyor.

Yakında çıkacak olan AB mevzuatı Apple'ın yazılımlarıyla ilgili uyguladığı sıkı politikayı değiştirmesine sebep olabilir. AB Komisyon Üyesi Neelie Kroes, iPhone'un da dâhil olduğu akıllı telefon platformlarında oluşan uyumsuzluk konusunda araştırma yapılabileceğini belirtti.

Kroes daha önce Microsoft'la ilgili tekel karşıtı mücadeleye girmiş ve konuyla ilgili soruşturma başlatmıştı. Şimdiyse Kroes akıllı telefon piyasasındaki Apple'ın yarattığı yazılım tekeline eğilmeye kararlı görünüyor. Komisyonun Apple'a gözünü dikme sebebini de açıklayan Kroes, "Piyasadaki oyuncuların teknolojilerinin çalınacağı korkusuna kapılmadan inovasyon ve rekabet içinde var olmalarını sağlamayı hedefliyoruz" dedi.

Şirket isimlerinin önemli olmadığını vurgulayan AB Komisyon Üyesi Kroes, "Microsoft, Apple, IBM ya da Intel, kim olursa olsun piyasa koşullarına göre hareket etmelidir. Müşterilere yazılım ya da donanım satın alırken tercihlerinde bazı standartlar istiyorlar. Büyük şirketler de rakipleriyle uyumlu yazılım ve donanım üreterek piyasadan kopmamalıdır" dedi.

Bu açıklamalar Apple'ın cihazlarında Flash yazılımı kullanmamasının önüne çıkabilecek gibi görünüyor. Ayrıca Android tabanlı telefonların da yaygınlaşarak Apple'ı yazılım konusunda yalnız bırakması, Apple'ın uyum konusunu tekrar düşünmesine sebep olabilir.