Genel 13 EKİM 2011 / 15:47

Apple, Samsung'u yine yasaklattı

Apple, Samsung'u yine yasaklattı

Yerel bir mahkeme, Samsung marka tablet bilgisayarların Avustralya'da satışını geçici olarak yasakladı. Tablet savaşları son hız devam ediyor.İki şirket arasında Nisan ayında patlayan anlaşmazlık sonunda dokuz ayrı ülkede açılan ve sürmekte olan karşılıklı davalar var. Apple, Samsung'u dokunmatik ekran teknolojisini yeni ürünü Galaxy Tab 10.1'de kopyalamakla suçlıyor ve bu karar Apple'ın Güney Kore firmasıyla arasındaki küresel patent anlaşmazlığında bir zafer olarak görülüyor.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Apple Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya'da açtığı davayı da kazanmıştı. Geçen hafta da Samsung, Apple'ın iPhone 4S serisinde üç boyutlu iletim teknolojisini kopyaladığı gerekçesiyle İtalya ve Freansa'da satışını durdurma girişimi başlatmıştı.

Samsung parça tedarikçisi olarak yakın işbirliği içinde olduğu Apple'ın aynı zamanda en büyük rakiplerinden. Samsung'un akıllı telefon piyasasındaki payı da giderek artıyor.

Danışmanlık şirketi Nielsen'in Ağustos 2011 verilerine göre Apple piyasanın yüzde 19.25'ini, Samsung telefonlar ise yüzde 16.2'sini kontrol ediyor. İki şirket arasındaki acımasız rekabete karşın Samsung, akıllı telefonların ekranları ve tabletlere sağladığı parçalar nedeniyle Apple sayesinde ciddi miktarda para kazanıyor.

Apple ve Samsung'un şubat ayında yaklaşık 8 milyar doları bulan hacimde bir parça anlaşması yaptıkları haberleri basına yansımıştı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun