Genel 09 HAZİRAN 2010 / 06:37

Apple'la Safari 5 turuna çıkma zamanı geldi

İnternet tarayıcısının yeni sürümünde yer alan değişimlerden bazıları oldukça radikal olarak değerlendiriliyor.

İnternet tarayıcısının yeni sürümünde yer alan değişimlerden bazıları oldukça radikal olarak değerlendiriliyor.


Apple, internet tarayıcısının yeni versiyonu Safari 5'i duyurdu. Safari 4'ten yüzde 30 daha fazla performansa sahip olan Safari 5, Apple'a göre en yenilikçi tarayıcı olacak.

Yeni versiyonda yer alan değişimlerden bazıları oldukça radikal olarak değerlendiriliyor. Mesela yeni sürümde, varsayılan arama motoru sağlayıcısını yanında, Google, Bing ve Yahoo gibi başka bir arama motoru seçeneği sunuluyor. Bir diğer önemli değişiklik ise HTML 5 içeriklerini göstermek için daha sağlam bir altyapının karşımıza çıkması.

Apple yaptığı bir açıklamada Safari 5'in daha güçlü HTML5 özellikleri içerdiğini söylerken bunun web geliştiricileri için zengin medya deneyimi sağlayacağını düşünüyor. Yeni sürüm, HTML 5 videoları için tam ekran yeniden oynatma gibi özellikler sunuyor. Safari 5'teki diğer HTML 5 yenilikleri ise HTML5 Geolocation, HTML5 Ruby, HTML AJAX History, WebSocket gibi özellikler içeriyor.

Safari 5 hem Mac OS X bilgisayarlar hem de Windows bilgisayarlar için düşünülmüş. Yeni tarayıcı, kullanıcının internette okuma deneyimini zenginleştirmek için Safari Reader ile geliyor.