Genel 09 HAZİRAN 2010 / 06:37

Apple'la Safari 5 turuna çıkma zamanı geldi

İnternet tarayıcısının yeni sürümünde yer alan değişimlerden bazıları oldukça radikal olarak değerlendiriliyor.

İnternet tarayıcısının yeni sürümünde yer alan değişimlerden bazıları oldukça radikal olarak değerlendiriliyor.


Apple, internet tarayıcısının yeni versiyonu Safari 5'i duyurdu. Safari 4'ten yüzde 30 daha fazla performansa sahip olan Safari 5, Apple'a göre en yenilikçi tarayıcı olacak.

Yeni versiyonda yer alan değişimlerden bazıları oldukça radikal olarak değerlendiriliyor. Mesela yeni sürümde, varsayılan arama motoru sağlayıcısını yanında, Google, Bing ve Yahoo gibi başka bir arama motoru seçeneği sunuluyor. Bir diğer önemli değişiklik ise HTML 5 içeriklerini göstermek için daha sağlam bir altyapının karşımıza çıkması.

Apple yaptığı bir açıklamada Safari 5'in daha güçlü HTML5 özellikleri içerdiğini söylerken bunun web geliştiricileri için zengin medya deneyimi sağlayacağını düşünüyor. Yeni sürüm, HTML 5 videoları için tam ekran yeniden oynatma gibi özellikler sunuyor. Safari 5'teki diğer HTML 5 yenilikleri ise HTML5 Geolocation, HTML5 Ruby, HTML AJAX History, WebSocket gibi özellikler içeriyor.

Safari 5 hem Mac OS X bilgisayarlar hem de Windows bilgisayarlar için düşünülmüş. Yeni tarayıcı, kullanıcının internette okuma deneyimini zenginleştirmek için Safari Reader ile geliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun