Genel 28 MAYIS 2010 / 14:06

Apple kitap yayımlamak isteyenlerin imdadına yetişiyor

Apple, iBookstore hizmeti ile yeni yazarlara "kendi kitabınızı kendiniz yayımlayın" diyor.

Apple, iBookstore hizmeti ile yeni yazarlara "kendi kitabınızı kendiniz yayımlayın" diyor.


Yıllardır hayalini kurduğunuz kitabınız tamamlandı, ancak kitabınızı bastıracak bir yayın evi bulamıyorsunuz. Apple'ın servisi iBookstore burada devreye giriyor. Servis size kitabınızı elektronik ortamda yayımlama fırsatı sunuyor ve bunun için belli başlı şartlar koyuyor.

Bunlardan bazıları ise şöyle: Öncelikle bu hizmetten yararlanmak için geçerli bir iTunes Store hesabınızın olması gerek. Yayımlanacak olan kitabın uluslararası standart kitap numarasına sahip olması gerekiyor. Bu süreci tamamlamak en fazla 2 hafta alıyor. Ayrıca yazarın kitabını yayımlaması için elektronik yayım formatı kullanması gerekiyor. En son şart ise yazara bir Mac bilgisayar sahibi olması gerektiğini söylüyor.

Yayımlanacak e-kitabın Apple yazılımlarına uygun olarak kodlanması şart. Kitabınızın satılması durumunda Apple'ın bundan ne kadar pay alacağı henüz bilinmiyor. Şirket, kitaba biçilecek fiyatın yazar tarafından belirlemesini istiyor.

Apple aynı zamanda yeni bir yazarın ihtiyaç duyacağı pek çok hizmeti verirken, yazara pazarlama ve teknik destek hizmeti de sağlayacağını ifade etmiş.

Amatör yazarlara düşen şimdi iPad'in Türkiye'ye gelmesini beklemek.