Genel 24 AĞUSTOS 2010 / 10:59

Apple iTV geleneksel TV anlayışını değiştirebilir

Apple iTV’nin uzaktan kumandası iPad olacak, reklamları iAds üzerinden sunulacak.

Apple iTV’nin uzaktan kumandası iPad olacak, reklamları iAds üzerinden sunulacak.


Apple’ın TV planlarına dair dedikodular aldı başını gidiyor. Ürünle ilgili resmi bir açıklama olmamasına rağmen, konu hakkında görüş bildirenlerin sayısı artıyor. Şimdilerde Digg’in kurucusu Kevin Rose da Apple’ın set üstü cihazı iTV hakkında bir iki kelam etme gereği duydu.

Rose, Apple iTV’nin geleneksel televizyonu çok değiştireceğini belirtirken, küçük ve iOS tabanlı set üstü cihazın çıkış fiyatını bile söylüyor. Rose’a göre, yeni cihaz 99 dolardan tüketiciyle buluşacak ve yeni cihazda video paylaşım, kayıt özelliği, kullanıcının yer alabileceği etkileşimli haberler ve oyunlar yer alacak.

İçerik üreticilerinin yani TV kanallarının Apple’ın iAds hizmetiyle kazanç sağlayacağı yeni cihazda, iPad bir kumanda görevi görecek hatta oyunları kontrol etmek için ve video düzenlemek için kullanılacak. Bunun yanı sıra cihazın sunduğu hizmetler arasında yer alan App Store’dan uygulama indirilebilecek ve ürünün MobileMe Picture/Video iPhone Sharing özelliğiyle içerikerikleri paylaşmak da mümkün olacak.

Yeni cihazın devrim niteliğinde olacağını vurgulayan Rose, iTV ile kablo TV ve uydu endüstrisinin biteceğini, tüketicinin istediği kanallara internet üzerinden ulaşacağını söylerken “kablo TV faturalarına veda edin” diyor. Rose’un kendi bloğunda yaptığı açıklamalarda TV tarafında bir değişimin şart olduğunu ve bu değişimi yaratacak en iyi pozisyondaki şirketin Apple olduğu yer alıyor.

Set üstü cihazların fiyat avantajını dikkate alan Rose, filmlerin, TV şovlarının, podcast’lerin, YouTube videoları ve kişisel olarak oluşturulmuş içeriklerin bundan böyle set üstü cihazlar yoluyla tüketiciyle paylaşılacağını söylüyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun