Genel 21 NİSAN 2011 / 09:00

Apple iOS4 kullanıcılarını takip mi ediyor?

Apple, iOS4 kullanıcılarının konum bilgilerini çalıyor

Araştırmacılara göre iOS4 işletim sistemi kullanıcının konum bilgisini gizli bir dosyaya kaydediyor.Mobil cihazlarda güvenlik konusu günümüzün en önemli gündem maddelerinden biri haline geldi. Eskiden bilgisayarlar için tehdit olan virüsler ve sistem açıkları gibi riskler artık taşınabilir her ürün için söz konusu.

Apple’ın mobil işletim sistemi iOS’un 4. sürümüyle ilgili olarak ortaya atılanlarsa ilginç. Alasdair Allan ve Pete Warden, işletim sisteminin içindeki gizli bir dosyada konum bilgilerinin tutulduğunu buldu.

Araştırmacılar bunun bir ‘hata’ olmadığını, çünkü dosyanın güncellemeler sonrası geri gelebildiğini ve kullanıcı yeni bir cihaza geçse bile ‘log’ tutma işleminin devam ettiğini belirtti.

Dosyada şifreleme yok

Allen’ın söylediğine göre dosyayı bilgisayarınızda tutmak çok tehlikeli. Çünkü dosyada herhangi bir şifreleme bulunmuyor. Cihazda durması da aynı derecede riskli çünkü cihaz yanlış ellere geçerse, iOS4 piyasaya çıktığından beri sizin nerelerde dolaştığınız rahatlıkla öğrenilebilir.

Bilgilerin saklandığı dosyanın adının ‘consolidated.db’ olduğunu belirten araştırmacılar konum bilgisinin zaman koduyla beraber bu dosyada depolandığını, cihazın ise bu depolama sırasında herhangi bir şey belli etmediğini vurguluyor. Ayrıca araştırmacıların söylediğine göre Apple’a yapılan bilgi edinme talepleri de karşılıksız kalmış.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun