Genel 21 NİSAN 2010 / 09:33

Apple'ın yüzde 10 hissesi 800 dolara satıldı

Üstelik hisseleri satan Ronald Wayne bu satıştan pişmanlık duymadığını açıkladı.

Üstelik hisseleri satan Ronald Wayne bu satıştan pişmanlık duymadığını açıkladı.


Apple'dan son yılların en popüler cihazları piyasaya sürülüyor. Şirket değeri gün geçtikçe artıyor. Piyasaya sürdüğü Mac masaüstü bilgisayarlar, Macbook dizüstü bilgisayarlar ile çıkış yakalayan şirket, iPod, iPhone derken son olarak iPad gibi taşınabilir ürünleri piyasaya sürerek büyük patlama yaptı ve piyasada liderliğe oturdu.

Bugün 35 bin çalışanı bulunan Apple'ın kurucu ortaklarından Ronald Wayne, payına düşen Apple'ın yüzde 10'luk hissesini 1976 yılında 800 dolara sattığı için pişman olmadığını söyledi. Wayne eğer hisselerini satmasaydı bugün 13,6 milyar poundun üzerinde oturuyor olacaktı.

Apple'ın kuruluşunda Steve Jobs ve Steve Wozniak ile birlikte çalışan Wayne, 1976'da kurulan şirketin hisselerini aynı yıl sattı. O zamanlar kendisine hatırlatıldığında, "Belki şimdi hisseler elimde bulunsaydı çok zengin bir insan olabilirdim. Ancak sağlığını kaybetmiş,  kalp krizi geçirip mezarında yatan bir zengin olmak de istemezdim" dedi.

Hisseleri satış sebebini ise şöyle anlattı: "Jobs o dönemde bilgisayar yapabilmek için malzemeleri 12 bin dolar borç alarak toparlamıştı. Ben de elimde bulunan yüzde 10'luk hisse ile bin 500 dolar borçlu durumdaydım. Parayı kazanabileceğim hiçbir yer yoktu, hayatımda yeterince stres vardı. Ben her zaman sakin bir hayattan yana oldum."

Şu an 75 yaşında olan Wayne, Amerika'nın Nevada eyaletinde mütevazi bir hayat sürüyor. İnsanların sürekli "Ya şimdi elinde o kadar para olsaydı?" diye soranlara da hayatın çok kısa olduğunu, sağlığın ve ailenin hiçbir zaman riske atılmaması gerektiğini anlatıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun