Genel 28 OCAK 2010 / 08:39

Apple'ın tableti nihayet gün yüzüne çıktı

Sonuç? Büyük ekranlı bir iPhone. Gerçi bunca beklentinin ardından blender çıkacak hali de yoktu.

Sonuç? Büyük ekranlı bir iPhone. Gerçi bunca beklentinin ardından blender çıkacak hali de yoktu.


Apple'ın hakkında yıllardır söylentiler çıkan tableti, 27 Ocak Türkiye saatiyle akşam 8 civarında başlayan basın toplantısıyla nihayet gün yüzüne çıkarıldı. Wall Street Journal'ın deyimiyle "Üzerinde 10 emrin yazılı olduğu tabletten beri hakkında en çok spekülasyon yaratılan tablet" olan cihazın adı, iTablet, iSlate  gibi alternatiflerin arasından sıyrılan iPad oldu.

Peki neyin nesi bu tablet? Aslına bakarsanız tabletin dev bir iPhone'dan farkı yok. Üzerinde yine ses ve açma kapama kontrolleri hariç tek tuş var, çoklu dokunmayı destekliyor, 1 santimden biraz kalın, 1024x768 çözünürlüğe ve Apple'ın kendi geliştirdiği 1 GHz'lik özel bir işlemciye sahip, kullanımda 10 saat pil ömrü sunuyor. Tıpkı bir iPhone gibi kullanılan tabletin bir diğer ilginç yanı, doğduğu andan itibaren şimdiye dek yayınlanmış tüm iPhone yazılımlarıyla uyumlu olması. Yani iPhone üzerinde topladığınız uygulamalarınız varsa, doğrudan tablet üzerinde de kullanabiileceksiniz.

Depolama aygıtı olarak flaş belleklerle desteklenen tabletin 64 GB'a kadar sürümleri olacak. Ayrıca WiFi desteğinin yanında, 3G desteği olan modelleri de bulunabilecek.

Tabletin açıklanan satış fiyatları 499 dolardan başlayarak konfigürasyona göre 829 dolara kadar yükseliyor. Konfigürasyonda tek farkeden ise depolama kapasitesi ve 3G desteğine sahip olmak isteyip istemeyeceğiniz. WiFi'li modellerin Amerika'da Mart ayında, 3G'li modellerin Nisan ayında satışa sunulması bekleniyor.

Aygıtın neler yapabildiğini öğrenmek ve nasıl göründüğüne bakmak için ürünün resmi sitesi apple.com/ipad adresini ziyaret edebilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun