Genel 24 ARALIK 2008 / 10:52

Apple'ın Mac OS telif hakları geçersiz mi?

Donanım üreticisi Psystar Apple’ın Mac OS X için gereken ABD hukuki haklarına sahip olmadığını iddia ediyor.

Donanım üreticisi Psystar Apple’ın Mac OS X için gereken ABD hukuki haklarına sahip olmadığını iddia ediyor.


Apple ve Florida merkezli PC üreticisi Psystar arasındaki dava kızışıyor. Geçtiğimiz aylarda Apple, Psystar’ı 400 dolarlık OpenMac (Open Computer) ve OperServ isimli sistemleriyle lisans, telif ve isim hakkı ihlâlleri yapmakla suçlamıştı.


 


Şimdiyse Open Computer adıyla Apple PC’lere alternatif olduğunu ileri sürdüğü sistemler pazarlayan Psystar, Apple'ın Mac OS X telif hakkı için düzgün prosedürler uygulamadığını iddia ediyor. Bahsi geçen telif hakkı olmadan Apple, Psystar’ın Digital Millenium Copyright Act ve diğer telif hakkı ihlâli iddiaları için hiçbir eylemde bulunamayacak.


 


Psystar "Apple, Mac OS X Leopard’da yetkisiz sistemlerin, yazılımı kullanmasını engellemek için bir başlatma denetimi kullanıyor" diyerek endişesini dile getiriyordu. Bu endişeler son zamanlarda tekrar gündeme geldi. Psystar'ın geçersiz telif hakkı iddiası destek görecek mi bilinmez. Ancak, ABD Telif hakkı Ofisi’nin yaptığı araştırmalar Apple’ın 26 Ekim 2007’de yayınlanan Mac OS X Leopard için gerekli disk ve kullanım kılavuzu telif hakkının olmadığını gösterdi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun