Genel 21 OCAK 2011 / 11:00

Apple'ın çevreciliği gösterişten öteye gitmiyor

Apple'ın çevreci yaklaşımı gösterişten mi ibaret?

Apple’ın çevreye olan duyarsızlığının yarattığı güçlü kurumsal kimlikle örtüşmediği iddia ediliyor.Şirketler küresel ısınmanın daha çok konuşulur olduğu şu son yıllarda çevreye duyarlı olduklarını özellikle vurgulamak istiyor, bu doğrultuda düzenledikleri basın toplantılarında çevre dostu uygulamaları duyurmak için ellerinden geleni yapıyorlar.Şirketlerin bu tutumunu tüketicinin sempatisini kazanmak adına bir halka ilişkiler çabası olarak düşünsek de, kimi şirketler bazı toplumların gözünde ne yapsalar aklanamıyor. Bunlardan birisi de Apple. Çin’de kar amacı gütmeyen bir kuruluşun yaptığı değerlendirmelere göre sağlık ve çevre sorunlarına karşı duyarsız şirketler sıralamasında Apple da yer alıyor.

Yapılan sıralamada çevreye en yüksek duyarlılığı gösteren teknoloji şirketleri arasında HP ve BT Group Plcyer alırken, Apple’ın özellikle Çin’de gerçekleştirdiği faaliyetlerin çevre açısından pek de olumlu olmadığı belirtiliyor. Ürünlerin yarattığı çevre kirliliğinin sorumluluğu üstlenmeyen şirket, tedarikçilerinin de çevreyi kirlettiğini kabullenmiyor.Apple’ın Çin’deki tedarikçilerini de inceleyen raporlar sunan kuruluş, Apple ekranlarında zehirli kimyasalların kullanıldığı ve çalışan işçilerin de bundan kritik biçimde etkilendiğini belirtiyor. Kimyasalların çalışanların sinirsel sistemlerine ciddi zarar verdiğine değinilen raporlarda, tedarikçilerin bunu kabullendiği, ancak Apple’ın bunun sorumluluğunu üstüne almadığı belirtiliyor.BT Group ve HP’nin tedarikçilerini seçerken çevre faktörünü göz önünde bulundurması ise bu şirketlerin laf olsun diye duyarlılık göstermediğini gösteriyor.

YORUMLAR
Ayşe 21 OCAK 2011 / 13:36 0 0
Herkes çevreci, herkes dünyanın geleceğini düşünüyor gibi görünüyor... Bu tür haberlere sitenizde yer verdiğiniz için teşekkür ederim, firmaların gerçek yaklaşımlarını görmek güzel.