Genel 16 MAYIS 2010 / 02:58

Apple'ın cevabı gecikmedi

Apple, Android tabanlı telefon satışlarının kendilerini geçtiği haberlerine yanıt verdi.

Apple, Android tabanlı telefon satışlarının kendilerini geçtiği haberlerine yanıt verdi.


Apple'ın son dönemdeki büyük atılımına rağmen, Google'ın çıkardığı işletim sistemi Android'in daha yaygın kullanıldığı haberleri çıkmıştı. Apple Sözcülerinden Natalie Harrison konuyla ilgili bir açıklamada bulundu.

Açıklamada, çalışmanın 150 bin Amerikalı müşteri arasında çevrimiçi yapıldığı ve dünya çapında 85 milyonun üzerindeki iPhone ve iPod touch kullanıcılarının sayılmadığı belirtildi. Açıklamanın devamında, "Araştırma şirketi IDC'nin rakamlarında iPhone'un akıllı telefon piyasasında yüzde 16.1'lık pay sahibi gözüküyor ve Android'in gerisinde kaldığı söyleniyor. Ancak biz iPhone satışlarının ilk çeyrekte yüzde 131 artış gösterdiğini ve henüz yeni iPhone'un bu yaz piyasaya gireceğini hatırlatmalıyız. Yakın zamanda birinciliğimizi kaybedeceğimizle ilgili bir işaret görmüyoruz" denildi.

Genelde Apple'dan bu tür kamuoyu araştırmaları ile ilgili bir açıklama gelmezdi. Bu kez durumun farklı olması, Apple'ın yapılan araştırmayı kendi açısından bilinçli karalama kampanyası olarak gördüğünü gösteriyor.