Genel 27 MAYIS 2010 / 15:07

Apple, HP ve Dell intiharların peşini bırakmayacak

Apple, HP ve Dell, Foxconn fabrikasındaki intiharların perde arkasını sorgulamaya karar verdi.

Apple, HP ve Dell, Foxconn fabrikasındaki intiharların perde arkasını sorgulamaya karar verdi.


Foxconn fabrikasında yaşanan 11 intihar olayının dokuzunun ölümle sonuçlanmasının ardından Apple, HP ve Dell fabrikanın çalışma koşullarını araştıracaklarını belirtti.

Apple, yaşanan intihar olaylarından dolayı üzgün olduğunu belirtirken, fabrikadaki çalışma koşullarının incelemek üzere bir ekip kurduklarını dile getirdi. HP ve Dell ise Foxconn Teknoloji Grubu'nun kendilerine sunduğu raporu yeniden inceleyeceklerini dile getirdi. Diğer yandan, Foxconn tarafından bugüne dek şirketlere sunulan raporlarda çalışma koşullarının güvenli olduğu ve çalışanlara hoşgörü ile yaklaşıldığı gibi ifadeler yer alıyor.

Bu olayların ardından gözler fabrikanın başkanı Terry Gou'ya çevrildi. Gou yaptığı basın açıklamasında, basında fabrikanın "sağlığa zararlı koşullarda, az ücretle işçi çalıştıran yer" olarak anılmasından rahatsızlık duyduğunu belirterek fabrikanın çalışma koşullarını savundu.

iPhone'dan, televizyona kadar pek şey üreten fabrika yıllık 40 milyar dolarlık bir operasyon hacmine sahip. Ancak bu son yaşananlar sadece fabrikanın operasyon hacmini değil, Apple ve HP gibi pek çok şirketi de etkileyebilir.