Genel 27 MAYIS 2010 / 15:07

Apple, HP ve Dell intiharların peşini bırakmayacak

Apple, HP ve Dell, Foxconn fabrikasındaki intiharların perde arkasını sorgulamaya karar verdi.

Apple, HP ve Dell, Foxconn fabrikasındaki intiharların perde arkasını sorgulamaya karar verdi.


Foxconn fabrikasında yaşanan 11 intihar olayının dokuzunun ölümle sonuçlanmasının ardından Apple, HP ve Dell fabrikanın çalışma koşullarını araştıracaklarını belirtti.

Apple, yaşanan intihar olaylarından dolayı üzgün olduğunu belirtirken, fabrikadaki çalışma koşullarının incelemek üzere bir ekip kurduklarını dile getirdi. HP ve Dell ise Foxconn Teknoloji Grubu'nun kendilerine sunduğu raporu yeniden inceleyeceklerini dile getirdi. Diğer yandan, Foxconn tarafından bugüne dek şirketlere sunulan raporlarda çalışma koşullarının güvenli olduğu ve çalışanlara hoşgörü ile yaklaşıldığı gibi ifadeler yer alıyor.

Bu olayların ardından gözler fabrikanın başkanı Terry Gou'ya çevrildi. Gou yaptığı basın açıklamasında, basında fabrikanın "sağlığa zararlı koşullarda, az ücretle işçi çalıştıran yer" olarak anılmasından rahatsızlık duyduğunu belirterek fabrikanın çalışma koşullarını savundu.

iPhone'dan, televizyona kadar pek şey üreten fabrika yıllık 40 milyar dolarlık bir operasyon hacmine sahip. Ancak bu son yaşananlar sadece fabrikanın operasyon hacmini değil, Apple ve HP gibi pek çok şirketi de etkileyebilir.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun