Genel 04 ŞUBAT 2016 / 10:00

Apple güvenlik açığını bulan şirketi satın aldı

Teknoloji devi şirketler, daha güvenli bir hizmet sunabilmek için güvenlik açıklarını bulan kişilere para ödülleri veriyor.

Kısa süre önce Google,  güvenlik açığını bularak domainini 1 dakikalığına satın alan Sanmay Vad’e domainini geri almak için belli bir miktar para ödeyerek, gündeme gelmişti. Her yıl güvenlik açıklarını keşfeden kişilere belli miktar ödeme yapan teknoloji devlerinden biri de Apple. 2015 yılının Ağustos ayında Thunder Strike 2 isimli bir virüsün basit bir linkle bilgisayarlara bulaşıp, Mac’in firmware yazılımını değiştirdiği belirtilmişti. Ayrıca bu virüs bilgisayara ne yapılırsa yapılsın temizlenemiyordu. Virüsü yaratan kişilerin, Apple’ı bilgilendirmesinin ardından, güvenlik açığı şirket tarafından çözüldü.

Apple, güvenlik açığını yaratan araştırmacıların çalıştığı güvenlik firması LegbaCore tam 2 ay sonra satın aldı. Ekip şuan, Apple’ın düşük seviye güvenliğini güçlendirmek ve işletim sisteminin saldırılara daha dayanıklı hale gelmesi için çalışıyor. 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun