Genel 06 EKİM 2009 / 07:21

Apple Avustralya'da ilginç bir dava açtı

Woolworths'ün logosunun Apple markasına zarar vereceğini düşünen Apple yetkilileri, şirkete logo hırsızlığı iddiası ile dava açtı.

Woolworths'ün logosunun Apple markasına zarar vereceğini düşünen Apple yetkilileri, şirkete logo hırsızlığı iddiası ile dava açtı.


Avustralyalı Woolworths "W" harfini andıran yeni logosunda ısrar ederken, Kaliforniya tabanlı teknoloji şirketi Apple bunun aslında bir elma olduğunu söylüyor ve Avustralya'nın en büyük perakende zincirinin bu logoyu kullanmamasını istiyor.

Apple, Woolworths'ün kendi logosuna çok benzediğini iddia ettiği bu logoyu kullanmasını engellemek için yasal bir itirazda bulundu. Ancak Apple Woolworths'ün uygulamasını geri çekmesi için ticari markaları inceleyen federal hükümet ajansı IP Avustralya'yı ikna etmek zorunda.

Apple, Woolworths'ün hayal edilebilecek her türlü ürün üzerindeki Apple marka ve logosunu yıpratacak bir aşamaya gittiği için korkmuş durumda. Woolworths markalı ürünler geniş bir elektrik eşya ailesini içeriyor. Dolayısıyla Apple ile doğrudan bir rekabet içerisine girmiş oluyor.

Marka avukatı Trevor Choy ise Apple'ın bu davayı kazanacağından şüphe duyduğunu dile getirdi. Apple aynı zamanda Poison Apple isimli müzik festivali düzenleyicisi için ve yeni bir pornografik kanal olan Foxtel'e elma logosuna benzer logolar kullandıkları için de yakın geçmişte dava açmıştı.

Yakında Apple Amasya'ya elması çok popüler olduğu için dava açarsa şaşırmayız.