Genel 24 TEMMUZ 2009 / 08:04

Apple'a dokunmatik ekranda patent ihlali suçlaması

Teksas merkezli Tsera isimli şirket, ABD'deki bir federal mahkemede 23 farklı elektronik şirketine dava açtı.

Teksas merkezli Tsera isimli şirket, ABD'deki bir federal mahkemede 23 farklı elektronik şirketine dava açtı.


Doğu Teksas federal mahkemesinde açılan davanın nedeni olarak, 23 şirketin de dokunmatik ekran patenti ihlalinde bulunması öne sürülüyor. Patent, kullanıcıların "parmak ile touchpad yüzeyinde hareketi" ile nasıl komut girileceğini genel bir şekilde tanımlıyor. Herhangi bir görsel geribildirim yer almıyor. Kullanıcının, komut vermek için cihazı görüntülemesi de gerekmiyor.


Patent ihlali konusunda özellikle Apple suçlanıyor. Şikayetçi şirket Tsera "Apple, 30 Eylül 2004'den beri 584 patenti ile ilgili bilgiye sahip. Bu tarihte, 584 patenti Apple'ın ABD Patent Uygulaması No. 10/259,159 ceza davası süresince birincil neden olarak belirtilmişti" dedi.


Tsera tarafından suçlanan diğer şirketler ise şunlar Auditek, Bang & Olufsen, Coby Electronics Corp., Cowon, Dane-Elec Corp., Data Station, IMA " Hong Kong, Impecca USA, iRiver, Philips Electronics, LG Electronics, Mach Speed Technologies, Meizu Technology, Spectra Merchandising ve Trekstor GMBH.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun