Genel 14 TEMMUZ 2010 / 12:17

Antidepresanlar karidesleri intihara sürüklüyor

Bilim insanları ilaç atıklarının karidesleri ve dolayısıyla ekosistemi etkilediğini öne sürüyor.

Bilim insanları ilaç atıklarının karidesleri ve dolayısıyla ekosistemi etkilediğini öne sürüyor.


İnsan sağlığını geliştirmek için atılan atımlar her zaman olumlu sonuç vermiyor. Karidesler üzerinde yapılan bir çalışmaya göre, antidepresana maruz kalan karidesler normalden daha fazla hayatlarını tehlikeye atıyor. Tabi bu durumun etkileri tüm ekosistemi tehlikeye sokuyor.

Yapılan araştırmada antidepresan fluoksetine maruz kalan karideslerin davranışlarında ciddi bir değişim gözlemlendi. Normal karides ışığa doğru yüzmekten kaçınırken, fluoksetine maruz kalan karides ışıktan kaçınmaktansa normalden beş kat daha fazla ışığa doğru yüzdü.

Bilim insanları kabuklu hayvanların besin zincirinde hayati bir öneme sahip olduğunu belirtiyor. Denizdeki antidepresan seviyesi ile davranışları değişen karidesler hayatını tehlikeye sokarken, bu şekilde tüm ekosistemin doğal dengesinin bozulabileceği şeklinde sonuçlara dikkat çekiliyor.

Atık sularda bulunan kafein ve fluoksetinin denize döküldüğünü ve bu küçük miktarların bile karidesleri etkilediğini ortaya koyan bilim insanları bunun ekosistem adına büyük sorun teşkil edeceğini düşünüyor. Son yıllarda antidepresan yazılan reçeteler hızla artarken, kanalizasyonlardan denize karışan ilaç atıkları da ekolojik sistemin dengesini bozuyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun