Genel 01 TEMMUZ 2010 / 12:10

Antartika kirlilik riskiyle karşı karşıya

Dünya'nın en uzak bölgelerinden biri olan Antartika da çöplüğe dönüyor.

Dünya'nın en uzak bölgelerinden biri olan Antartika da çöplüğe dönüyor.


Okyanusların genişliği ve kutupların ulaşılmaz görüntüsü bile onları birer çöplük ve enkaz yığınına dönüşmekten kurtaramıyor. Yapılan araştırmalarda, Kuzey Pasifik Okyanusu ve Atlantik Okyanusu'ndan sonra Antartika kıyılarında da potansiyel bir çöplük ortaya çıktı. Kıyıda ciddi miktarda plastik atığa rastlayan araştırmacılar bu durumu, "İnsanlığın plastik ayak izi belki de karbon ayak izinden daha tehlikeli" şeklinde yorumluyor.

Antartika, gezegende kirlilikten nasibini almamış son bölgelerden biri olarak kabul ediliyor. Okyanus yüzeyindeki bu kirlilik henüz deniz zeminine inmediği için okyanusun hala sağlıklı bir ekosisteme sahip olduğu biliniyor. Ancak okyanusta çeşitli plastik yığınlarına rastlayan araştırmacılar, bunun kısa süre sonra değişeceğini ve Antartika'nın ciddi bir kirlilik riskiyle karşı karşıya kaldığını düşünüyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun