Genel 12 ŞUBAT 2010 / 14:05

Ankara, küresel bilişim politikalarını yönlendiren isimleri ağırlayacak

TÜBİSAD’ın Intel ile birlikte 17 Şubat’ta Ankara’da düzenleyeceği “Uluslararası Bilişim Sanayi Zirvesi”, uluslararası alanda bilişim ve ekonomiye yön veren isimleri ve devlet yöneticilerini ağırlayacak.

TÜBİSAD’ın Intel ile birlikte 17 Şubat’ta Ankara’da düzenleyeceği “Uluslararası Bilişim Sanayi Zirvesi”, uluslararası alanda bilişim ve ekonomiye yön veren isimleri ve devlet yöneticilerini ağırlayacak.


Ekonominin gelişimi için en stratejik sektör olan bilişimin desteklenmesine ve Türkiye'nin bilişimde bölgesinde öncü rol üstlenmesine yönelik çözüm önerilerinin tartışılacağı zirvede dünyadan ve Türkiye'den başarılı örnekler paylaşılacak. Ayrıca bilişim alanındaki politikalar ve uygulamalar değerlendirilecek.

Zirvenin ana konuşmacıları, ABD İnovasyon ve IT Vakfı Başkanı Dr. Robert Atkinson, Avrupa Komisyonu Lizbon Stratejisi Bilgi Toplumu Genel Direktörlüğü Ekonomik ve İstatistiki Analiz Birim Başkanı Lucilla Sioli ve OECD Bilim ve Teknoloji Direktörü Graham Vickery ve T.C. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım olacak. Dr. Robert Atkinson Amerika Birleşik Devletleri'nde "Başkanların Bilişim Danışmanı" olarak tanınırken, Graham Vickery de OECD ülkelerinin bilişim vizyonunu belirleyen isim olarak biliniyor.

Zirvenin "Kamu Bilişim Politikaları" adlı bölümünde Intel'in gelişmekte olan ülkelerdeki insanların, teknolojiye erişmelerini, internete bağlanmalarını ve teknoloji eğitimlerini hızlandırmayı amaçlayan uluslararası World Ahead Programı'ndan da Sorumlu olan Intel Kıdemli Başkan Yardımcısı John Davies, Mısır İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Dr. Tarek Kamel ve BTK Başkanı Tayfun Acarer gibi isimler Türkiye ve kendi ülkelerindeki bilişim strateji ve uygulamaları konusunda bilgi verecekler.

Üç yuvarlak masa paneli var

Etkinliğin öğleden sonraki bölümü ise, yuvarlak masa panellerine ayrıldı. Bu bölümün "Canlandırma ve Kamu Destek Programları ile ilgili Başarılı Dünya Örneklerine Bakış" adlı ilk panelinde, ABD İnovasyon ve IT Vakfı Başkanı Dr. Robert Atkinson, Intel Kıdemli Başkan Yardımcısı John Davies, Orta Doğu ve Afrika ülkelerinden Bilişim ve Komünikasyon bakanları ve Türkiye Cumhuriyeti Vergi Konseyi Başkanı Mustafa Uysal, farklı ülkelerdeki örnekleri masaya yatıracaklar.

Bu bölümde Mustafa Uysal Türkiye'deki KDV indirimi uygulamasının sektöre olumlu etkileri hakkında yabancı konuklara bilgi verecek. OECD Bilim ve Teknoloji Direktörü Graham Vickery ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer'in yerli bilişim sanayiinin gelişmesi, büyütülmesi, yatırım çekilmesi ve istihdam yaratılması için uygulanabilecek politikalar konusunda yapılabilecekleri ele alacakları ikinci panele Türkiye Yatırım Tanıtım Ajansı Başkanı Alparslan Korkmaz da davetli. Günün son yuvarlak masa panelinde de Başbakanlık E-Devlet Danışma Kurulu Başkanı Dr. Ramazan Altınok ve Mısır İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı Kıdemli Bakan Danışmanı Tarek El-Sadany Türkiye ve Mısır'ın bilgi toplumuna geçiş politikaları ve başarılı e-devlet uygulamaları hakkında bilgiler verecekler.

 

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun