Genel 30 TEMMUZ 2010 / 07:18

Android uygulaması kimlik bilgilerini çalıyor

Yaklaşık 4 milyon kişi tarafından indirildiğini düşünülen uygulama kimlik hırsızı çıktı.

Yaklaşık 4 milyon kişi tarafından indirildiğini düşünülen uygulama kimlik hırsızı çıktı.


Akıllı telefon piyasasında hatırı sayılır bir payı bulunan Android işletim sistemi için yazılan bir uygulamanın gizli bilgileri aşırdığı ortaya çıktı. Bugüne kadar uygulamanın milyonlarca kez indirildiği tahmin ediliyor.

Mobil güvenlik şirketi Lookout'un ortaya çıkardığı skandalın detaylarına bakıldığında kullanıcıların "Jackeey Wallpaper"dan bir uygulama indirdikleri göze çarpıyor. Duvar kağıtları uygulamanın vaat ettiği gibi değişiyor ancak bu sırada internet tarayıcısındaki geçmiş ziyaret edilenler, telefon numarası, her mesaj ve sesli mesaj şifresi gibi bilgiler Çin menşeli bir web siteye yöneliyor.

Yine de kullanıcıların kendilerini koruması çok da zor değil. Uygulamayı indirmeden önce, hassas bilgilere erişim ve kontrolünü kabul etmemek kolay bir çözüm getirebilir. Böylece hiçbir uygulama istemediğiniz bilgilerinize ulaşamaz.

Ama bu basit çözümü uygulamayan birçok Android kullanıcısı bulunuyor. Masaüstü resim değiştiricisi şu anda bu platformun en yaygın solucanı olmayı başardı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun