Genel 31 ARALIK 2010 / 08:08

Android telefon sahipleri, bu isme dikkat!

Geinimi'nin Android telefonlarda bugüne kadar görülen en güçlü virüs olduğu söyleniyor.

Geinimi'nin Android telefonlarda bugüne kadar görülen en güçlü virüs olduğu söyleniyor.


Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla bu cihazlara karşı gerçekleştirilen saldırılar da artmaya başladı. Son dönemde Android'in ne denli fazla kullanıcıya ulaştığını gören haklayıcılar yeni bir truva atı geliştirdi.

Geinimi olarak adlandırılan truva atı Google'ın Android işletim sistemini hedef alıyor. Geinimi bugüne kadar görülen en güçlü Android zararlısı olarak kabul ediliyor. Lookout Mobile Security şirketinin rakamlarına göre, şu anda yüz binin üzerinde telefonda Geinimi bulunuyor. Virüsün bulaştığı uygulamalardan bazılarıysa şöyle: Monkey Jump 2, Sex Positions, President vs Aliens, City Defense, ve Baseball Superstars 2010.

Lookout şirketinden Kevin Mahaffey, virüsün neyi amaçladığını henüz bilmediklerini ifade etti. Mahaffey, virüsün bir botnet oluşturma yöneliminden bilgi çalan herhangi bir zararlı yazılıma kadar her amacı yerine getirebileceğini belirtti.

"iPhone'a bulaşması neredeyse imkansız"

Özellikle Çin'deki Android tabanlı telefonlarda görülen virüs, oyunlarda, tekrar paketlenmiş resmi uygulamalarla bulaşıyor. Yetkililer özellikle Android market dışında bulunan üçüncü parti uygulamaların telefonlara yüklenmemesine dikkat edilmesini öneriyor.

Gartner'dan Michael Gartenberg'e göre, bu tarz saldırılardan iPhone'un etkilenmesi zor. Çünkü iPhone'u kırmadıysanız (jailbreak) iTunes dışında bir uygulama yüklemek oldukça zor ve bu sebeple de virüsün sızma şansı da yok denecek kadar az.

Geinimi, şu an en çok Çin'de görülse de zararlı yazılımın üçüncü parti platformlarla başka bölgelere ulaşması mümkün görünüyor.