Genel 05 KASIM 2010 / 07:33

Android'lere saldırı düzenlenecek

Güvenlik araştırmacısı M.J.Keith, tarayıcı üzerinden Android telefonlara saldıracağını açıkladı.

Güvenlik araştırmacısı M.J.Keith, tarayıcı üzerinden Android telefonlara saldıracağını açıkladı.


Bir bilgisayar güvenlik uzmanı, Android işletim sistemli cihazların güvenliğine dikkat çekmek amacıyla internet üzerinden Google Android tabanlı telefonlara saldıran bir kod yayacağını açıkladı. Saldırının Android 2.1 ve önceki sürümleri etkilemesi bekleniyor.

Alert Logic şirketinden güvenlik araştırmacısı M.J. Keith'in Houston'daki konferansta yaptığı açıklamada, zararlı kod bulunan web sitesini ziyaret eden Android kullanıcısına saldırı gerçekleşeceğini ifade etti.

Keith ayrıca saldırının Android tarafından kullanılan WebKit tarayıcı üzerinde yer alacağı da açıkladı. Keith yazdığı kodla telefon içeriğine tamamen ulaşamayacak, ancak tarayıcının okuyabildiği her hangi bir şeye erişebilecek.

Google da önceki sürümlerde açık bulunduğunu bildiklerini belirterek yapılan açıklamayı onayladı. Google sözcüsü Jay Nancarrow'un ifadesine göre Android 2.2 (Froyo) ya da sonraki sürümlerde böyle bir açık bulunmuyor.

Şu anda Android telefonların yüzde 36'sı Froyo sürümünü kullanıyor. Diğer Android kullanıcılarının ne yapacağı merak konusu. Eğer yükseltilebiliyorsa telefonlarınız mutlaka 2.2'ye yükseltin. Bizden söylemesi...