Genel 08 EYLÜL 2010 / 13:24

Android'in sesi duyulacak

Google'ın yeni çalışmasına göre, Android telefonlar simültane tercüme yapacak

Google'ın yeni çalışmasına göre, Android telefonlar simültane tercüme yapacak


Android tabanlı telefonların pazardaki payları gün geçtikçe artıyor. Bununla birlikte Google'ın mobil platformunu sürekli geliştirme çabaları da sürüyor.

Google simültane çeviri servisi üzerinde çalıştığını duyurdu. Geliştirilen sistemle, yakın zamanda Android tabanlı telefonumuza ‘merhaba' dediğimizde ‘hello' dediğini duyabileceğiz.

Google zaten otomatik çevirileriyle dünyada farklı bir yere çoktan yerleşmiş durumda. Web sitelerinin doğrudan Google ile tercüme edilmesi kullanıcıların sıkla başvurduğu bir yöntem haline geldi.

IFA'da denenen teknolojinin ne zaman günlük hayatımıza gireceği henüz bilinmiyor. Ancak çalışma uzun vadede başarılı olursa iletişim konusunda büyük bir gelişme yaşanacağı kesin.

Şu anda belli bir ücret karşılığında simültane tercüme hizmeti veren şirketler bulunuyor. Ancak yeni teknoloji ile bu konudaki insan gücüne gerek kalmayacak ve çok hızlı şekilde tercüme yapılabilecek.

Benzer teknolojilerin, Türkçe seslendirilen konuşmanın doğrudan İngilizce ya da başka bir dilde çevirisini kendi ses tonumuzla karşı tarafa gönderebildiğinde gözümüze gireceğini belirtelim.