Genel 02 EYLÜL 2008 / 09:22

Anadolu kültür mirası nette

Microsoft Türkiye ile Kültür ve Turizm Bakanlığı uluslararası portalı GoTurkey.com, Anadolu medeniyetlerini parmaklarımızın ucuna getiriyor.

Microsoft Türkiye ile Kültür ve Turizm Bakanlığı uluslararası portalı GoTurkey.com, Anadolu medeniyetlerini parmaklarımızın ucuna getiriyor.


Microsoft Türkiye ile Kültür ve Turizm Bakanlığı uluslararası portalı GoTurkey.com, yeni bir proje için işbirlğine imza attı. Proje kapsamında GoTurkey.com ve Microsoft Türkiye, Anadolu’nun binlerce yıllık uygarlıklarını üç boyutlu olarak internete aktardı. Microsoft’un yeni yazılımı Photosynth ile gerçekleşen çalışma ile tüm dünyada internet kullanıcıları Anadolu’nun antik kentlerini www.goturkey.com adresinden izleyebilecek.


Portalı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Hacettepe Üniversitesi arasında imzalanan protokol çerçevesinde üniversiteye bağlı teknokent merkezinde faaliyet gösteren bir ekip tarafından gelişrilerek işletiliyor. Portal, ülkemizin tarih, kültür, turizm merkezleri ve iş dünyası başlıklarından oluşan bilgi bölümüne sahip. Ayrıca turizm sektöründeki tesis, hizmet ve ürün sağlayıcıların tanıtıldığı, yakın gelecekte çevrimiçi satışın yapılmasına da olanak sağlanacak pazarlama bölümünü de içeriyor.


www.goturkey.com adresinden ulaşılabilen antik kentler ve mekanlar sayesinde Türkiye’nin tarihsel zenginliğinin dünyaya tanıtılması hedefleniyor. Bu portal üzerinden Photosynth sitesindeki toplam 41 tarihi mekanın listesine ulaşan ziyaretçiler, Türkiye’nin bu önemli eserlerini, 2 boyutlu ve 3 boyutlu olarak ayrıntılı bir şekilde inceleme fırsatı bulacak. İnternet ortamında sergilenen mekanlar arasında  Efes Antik Kenti, Hasankeyf, Pergamon Kapıları, Nemrut Dağı’ndaki kral heykelleri gibi antik mekan ve eserlerin yanı sıra; Sultanahmet Camisi, Rumelihisarı ve Bursa Ulu Cami gibi Osmanlı döneminden kalan bazı önemli eserler de yer alıyor.