Genel 06 EKİM 2011 / 16:53

Ana sponsor Türksat, farklı etkinliklerle CeBIT Bilişim Eurasia 2011'de

Türksat, 7. salondaki 1.000 metrekarelik standında sunumlardan bilişim söyleşilerine farklı etkinliklere ev sahipliği yapacak. Hologram TV uygulamaları ise ilk kez Fuar çatısı altında fuar süresince sergilenecek. Bu yıl CeBIT Bilişim Eurasia ana sponsoru olan Türksat, yedinci salonda yer alan bin metrekarelik standında ziyaretçilerini ağırlıyor. Hologram TV uygulamalarını ilk kez fuarda tanıtan Türksat, 4A ve Türksat 4B haberleşme uyduları ve Türksat 5A haberleşme uydusuna ilişkin bilgilendirmelerin yapılacağı stantta kurulacak HD ve 3D salonunda, 3D formatında televizyon yayınını ziyaretçilerin beğenisine sunuyor.

Türksat 4A ve Türksat 4B haberleşme uydularıyla uydu destekli katma değerli hizmetler, TürksatVsat ve TürksatMaps markalı ürünler ile KabloTV Platformundan verilen Teledünya ve Uydunet hizmetleri de Türksat standında tanıtılan diğer uygulamalar arasında yer alacak.

Bilişim söyleşileri önde gelen konukları buluşturacak

Türksat’ın uydu ve Kablo TV platformundan verdiği yayıncılık, katma değerli ve etkileşimli hizmetlerin sunumlarının fuar süresince devam edeceği stantta, e-devlet hizmetleri ve TürksatGlobe markası ile verilen coğrafi bilgi sistemlerini ilişkin bölümler de yer alacak.

Türksat standı, bu yıl da Türksat Bilişim Söyleşileri’ne ev sahipliği yapacak. Söyleşilere bilişim, iletişim ve yayıncılık konularında önde gelen konuklar biraraya gelecek. Standta TürksatGlobe markası ile gözlem uyduları üzerinden verilen “Coğrafi Bilgi Sistemleri” konusundaki bilimsel toplantılar da gerçekleşecek.

Ülkemizin haberleşme uydu kapasitesini 3 kat artıracak olan TÜRKSAT-4A ve TÜRKSAT-4B’nin üretim startı, 07 Mart 2011 tarihinde verildi. Japon Mitsubushi Electric Corporation (MELCO) firması ile imzalanan sözleşmenin ardından yeni uyduların üretim aşamasına başlandı.

TÜRKSAT 4A, Afrika’yı Kapsama Altına Alacak

Türkiye’nin tek uydu operatörü TÜRKSAT A.Ş.’nin 2009-2019 dönemini kapsayan 10 yıllık Uydu Eylem Planı tüm hızı ile devam ediyor.

2013 yılının son çeyreğinde uzaya gönderilmesi planlanan ve 42 derecedeki yörüngede hizmet verecek olan TÜRKSAT 4A, 2340 Mhz. bant genişliğinde ve 3.800 Kg. ağırlığında olacak. FSS ve KA bant transpondere de sahip olacak uydunun önemli bir özelliği de, Doğu-Batı ve Türkiye ile birlikte, Afrika Kıtası’nın tamamını da kapsama altına alacak olması.

TÜRKSAT 4B, Hızlı ve Ekonomik İnternet Sağlayacak

2014 yılının ilk çeyreğinde uzaya gönderilmesi öngörülen Türksat 4B, 50 derece yörüngede yer alacak. 3340 Mhz. bant genişliğinde olacak uydu, KU, KA ve C bant transponderlere sahip olacak. Dünya’da yeni uygulanmakta olan KA bant üzerinden veri transferine imkan sağlayacak 4B, uydu üzerinden daha hızlı ve ekonomik internet erişimi sağlayacak.

‘Doğrudan Katılım Programı’ anlaşması

TÜRKSAT 4A ve Türksat 4B haberleşme uydularının üretimini gerçekleştirmekte olan MELCO şirketi ile ayrıca ‘Doğrudan Katılım Programı Anlaşması’ da imzalandı. Bu anlaşma gereği, TÜRKSAT A.Ş. mühendisleri, teorik bilgilerin yanı sıra, uydu üretimine katılarak entegrasyon süreçlerinde de görev alacaklar.

TÜRKSAT, dünyanın yüzde 91’ine uydudan ulaşacakHalen Türksat 2A ve Türksat 3A haberleşme uydularını işleten TÜRKSAT A.Ş., 2013’ün son çeyreğinde Türksat 4A’yı, 2014’ün ilk çeyreğinde de TÜRKSAT 4B’yi uzaya gönderecek. 2015 yılında da Türkiye’nin kendi imkanları ile yapacağı Türksat 5A yörüngesine gönderilecek. Bu uyduyu 2017’de Türksat 5B, 2019’da da TÜRKSAT 5C takip edecek.

2019 yılında 3’ü ülkemizde yapılmış, 7 haberleşme uydusu ile Türkiye, Çin’den Amerika’ya Avrupa’dan Avusturya’ya kadar dünya nüfusunun yüzde 91’ini, karalarının da yüzde 71’ini kapsama altına almayı planlıyor.

Türkiye’de ve Dünya’da TV yayınlarındaki artış, HD içeriğin yoğunlaşması ve Türkiye’nin sahip olduğu stratejik konum gereği yeni haberleşme uydularına duyulan ihtiyacı işaret eden Türksat Genel Müdürü Dr. Özkan Dalbay, “Önümüzdeki 10 yılın sonundaki amacımız, küresel ölçekte arz büyüklüğü ve ciro bakımından Dünya’nın ilk 10 uydu şirketi arasına girmektir.” dedi.

Türksat, aynı zamanda uzaydaki yörünge haklarını koordine eden Uluslararası Telekomünikasyon Kurumu’na (ITU) yeni uydu frekanslarının tahsisi için başvuruda bulundu. Bilindiği üzere Türkiye’nin 31, 42 ve 50 derece Doğu yörüngelerine uydu gönderme hakkı bulunuyor. Türksat, mevcut yörüngelerine ek olarak doğu batı lokasyonlarında yeni yörünge hakkı almak üzere ITU nezdinde girişimlerini sürdürüyor.

TÜRKSAT 3USAT Test Uydusu, 2012’nin başında uzaya gönderilecek

Türksat A.Ş., İstanbul Teknik Üniversitesi ile 29 Kasım 2010 tarihinde yaptığı anlaşmaya uygun olarak yapımı devam eden ön prototip haberleşme uydusu Türksat 3USAT, 2012 yılının başında uzaya gönderilecek.

Yaklaşık 4 Kg. ağırlığında olacak prototip haberleşme uydusu, Dünya’dan 690 km. yukarıdaki jeosenkron yörüngesinde VHF/UHF frekans bantlarında haberleşme imkanı sağlayacak.

Tamamlandığında Türksat A.Ş.’nin Ankara Gölbaşı’ndaki uydu kontrol merkezinden kontrol edilecek olan 3USAT uydusu, amatör radyo alıcı vericisine sahip olacak, Türkiye üzerinden geçişi süresince de ses ve veri iletişimi sağlayacak.

İstanbul Teknik Üniversitesi Uzay ve Uçak Bilimleri Fakültesi ve Türksat mühendislerinin beraber yürüttükleri projede, tasarım çalışmaları tamamlandı, prototip üretimi İstanbul Teknik Üniversitesi Uzay Sistemleri Tasarım ve Test Laboratuarında devam ediyor.

Türksat test uydusunun, 2011 yılı sonunda yerde hazır hale getirilmesi ve 2012 yılının ilk çeyreğinde fırlatılması planlanıyor. Karşılıklı sesli görüşme olanağı sağlayacak olan uydu, ömrünü tamamlamasının ardından yörüngeden ayrılması da sağlanacak.

Saatlerimizi Türksat uydularından ayarlayacağızTürksat A.Ş.’nin uydu destekli katma değerli hizmet projeleri devam ediyor. Türksat’ın üzerinde çalıştığı ve son aşamasına getirdiği ‘Atomik Saat’ projesi hizmete girdiğinde Türkiye’nin doğusu ile batısı arasındaki yerel saat ayarlamalarını Türksat’ın haberleşme uyduları üzerinden yapılabilecek.

Yerel saat ayarlaması halen Türksat 3A haberleşme uydusundan test amaçlı olarak veriliyor. Testin ardından açılacak bu yeni hizmet ile Türkiye’nin iki uç noktası arasında 1 milisaniye gibi çok küçük hata payı ile saatlerin uydu üzerinden ayarlanabilmesi mümkün olacak.

Türksat 4A ve Türksat 4B geldiğinde bu uydularımızda da’Türksat Atomik Saat’ sistemi daha hassas hale getirilerek kullanıcıların hizmetine sunulacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun