Genel 24 KASIM 2010 / 13:04

Amerikan ordusu yılandan medet umuyor

Ağaçta ağaca uçan yılanlar ordunun yeni silahlar geliştirmesine ilham verecek.

Ağaçta ağaca uçan yılanlar ordunun yeni silahlar geliştirmesine ilham verecek.


Bidondan bardağa su doldurur gibi ağaçtan ağaca akarcasına geçebilen yılanlar (Umut Sarıkaya'nın kulakları çınlasın) Amerikan ordusunun yeni silahlar geliştirmesine ilham kaynağı olacak. Uçan yılan olarak bilinen bu nesil, bilinen yılan türleri içinde aktif vücut kıvrımlarını en başarılı kullanabilen yılanlardan biri olarak gösteriliyor. Yılan, bu becerisi sayesinde karmaşık bir takım kıvrılma hareketleri eşliğinde bir ağacın tepesinden komşu ağaca havada kayar gibi geçebiliyor.

Ordu, şu aralar 4 adet kamera yardımıyla yılanın bu manevra sırasında yaptığı hareketleri kaydederek 3 boyutlu ortama aktarma ve kıvrılma dinamiklerini analiz etmekle meşgul. Böylece havalandığı platformdan 24 metre uzaktaki bir diğer platforma geçebilen bu hayvanların sırrını çözebileceklerini umuyorlar.

Bu araştırmalar, büyük ihtimalle akarsu ve benzer engelleri hızla aşabilen veya köprü kurabilen araçlara ilham kaynağı olacak.

Yılanın ağaçtan ağaca nasıl atladığını görmek için aşağıdaki videoya bakabilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun