Genel 09 HAZİRAN 2010 / 12:58

Amerikan Ordusu sosyal ağları kullanıyor

Ordu içindeki sosyal ağ analistleri tüm gün olası saldırılar için mesai harcıyor.

Ordu içindeki sosyal ağ analistleri tüm gün olası saldırılar için mesai harcıyor.


Amerikan Hava Kuvvetleri, Facebook benzeri sosyal ağlar üzerinden yaptığı gözetimle Afganistan'daki Amerikan vatandaşlarını korumayı amaçlıyor. Çoğunluğu 20'li yaşlarında Amerikan Ordusu içinde yer alan sosyal ağ analistleri, Amerika'da bilgisayar başında sohbet odalarını takip edip oralardan bilgi ve uyarılar veriyor.

New York Times'ın özel haberine göre, askerler gerektiğinde kimliklerini belli etmeden muhtemel saldırganların konuşmalarını takip ediyor, hatta gerektiğinde onlarla irtibata geçiyor. Böylelikle yapılması planlanan saldırılara karşı önlem alınabiliyor.

Örneğin Taliban'dan birilerinin içinde bulunduğu sohbet odalarından edinilen bilgiyle o sıradaki saldırıya karşı önlem alınabildi. Taliban'ın planladığı saldırı da sonuçsuz kalırken 9 Talibanlı da öldürüldü. Habere göre sosyal ağlardan alınan bilgilerle oluşturulan raporların içinde yaklaşık aylık 300 uyarı bulunuyor.

Amerika'nın bu sistemi sadece Afganistan üzerinde mi uyguladığı ise bilinmiyor. Sosyal ağlar üzerinden takip edilerek yapılan tahminler ülkelerin geleceği açısından kritik bir nokta gibi gözüküyor.