Genel 11 AĞUSTOS 2010 / 10:31

Amerikan ordusu Moore yasasına saldıracak

Belli ki şimdi de Moore yasasına özgürlük getirmeye geliyorlar.

Belli ki şimdi de Moore yasasına özgürlük getirmeye geliyorlar.


Amerikan ordusunun araştırma birimi DARPA, gelecekte ordu operasyonlarını desteklemek ve siber savunma sistemlerini güçlendirmek üzere exaflop seviyesinde hesap yapabilecek yeni süper bilgisayarlar geliştirmeye hazırlandığını duyurdu. Şu an süper bilgisayarlar petaflop, yani saniyede 1000 trilyon işlem seviyesine kadar tırmanmış durumda. Exaflop ise bunun bir adım ötesine, 1000 petaflop'a karşılık geliyor.

DARPA'nın açıklamasına göre bu sistemler, gelecekte ordunun her bir birimine dağılmış milyarlarca algılayıcıdan akarak gelen bilgileri işlemek ve yorumlamak için kullanılacak. Yeni sistemlerin çalışan ilk örneklerinin 2018'de hazır olması planlanıyor.

Diğer yandan, DARPA'nın bu sonuçlara ulaşabilmek için yepyeni yaklaşımlar bulması gerektiği ortada. Moore yasası, her 18-24 ayda bir belli bir alana sığdırılabilen transistör sayısının 2 kat artacağını öngörüyordu ve bu öngörü yaklaşık 40 yıldır şaşmadan bugüne kadar geldi. Yeni üretim teknikleri ve programlama yaklaşımlarının yanında, böylesine devasa sistemlerin enerji ihtiyacını da bir şekilde çözmek zorunda olan DARPA'nın bu işi becerip beceremeyeceğini 10 yıla kadar göreceğiz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun