Genel 11 AĞUSTOS 2010 / 10:31

Amerikan ordusu Moore yasasına saldıracak

Belli ki şimdi de Moore yasasına özgürlük getirmeye geliyorlar.

Belli ki şimdi de Moore yasasına özgürlük getirmeye geliyorlar.


Amerikan ordusunun araştırma birimi DARPA, gelecekte ordu operasyonlarını desteklemek ve siber savunma sistemlerini güçlendirmek üzere exaflop seviyesinde hesap yapabilecek yeni süper bilgisayarlar geliştirmeye hazırlandığını duyurdu. Şu an süper bilgisayarlar petaflop, yani saniyede 1000 trilyon işlem seviyesine kadar tırmanmış durumda. Exaflop ise bunun bir adım ötesine, 1000 petaflop'a karşılık geliyor.

DARPA'nın açıklamasına göre bu sistemler, gelecekte ordunun her bir birimine dağılmış milyarlarca algılayıcıdan akarak gelen bilgileri işlemek ve yorumlamak için kullanılacak. Yeni sistemlerin çalışan ilk örneklerinin 2018'de hazır olması planlanıyor.

Diğer yandan, DARPA'nın bu sonuçlara ulaşabilmek için yepyeni yaklaşımlar bulması gerektiği ortada. Moore yasası, her 18-24 ayda bir belli bir alana sığdırılabilen transistör sayısının 2 kat artacağını öngörüyordu ve bu öngörü yaklaşık 40 yıldır şaşmadan bugüne kadar geldi. Yeni üretim teknikleri ve programlama yaklaşımlarının yanında, böylesine devasa sistemlerin enerji ihtiyacını da bir şekilde çözmek zorunda olan DARPA'nın bu işi becerip beceremeyeceğini 10 yıla kadar göreceğiz.