Genel 07 EYLÜL 2009 / 10:44

Amerikalılar'ın eli internette, gözü TV'de

Günde 24 saat var ama Amerikalılar ne yapıp edip televizyon izlemeye, mobil video seyretmeye ve daha fazlasına her zaman vakit bulabiliyorlar.

Günde 24 saat var ama Amerikalılar ne yapıp edip televizyon izlemeye, mobil video seyretmeye ve daha fazlasına her zaman vakit bulabiliyorlar.


Araştırma şirketi Nielsen'in en son raporu Amerikalıların medya tüketimine geldiğinde, gittikçe artan bir şekilde birden fazla işi aynı anda yaptığı sonucu çıkıyor ortaya. Televizyon izleme, internette video izleme, cep telefonu kullanma, hatta cep telefonunda video izleme son yıllarda gittikçe artıyor.

Nielsen verilerine göre, cep telefonlarında video izleyenlerin sayısı bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 70 oranında artarken, internette video izleyenlerin sayısı yüzde 46 yükseldi. Televizyon tüketim oranı ayda 141 saatle bir kez daha en çok takip edilen medya olurken, internet kullanımın oranı ortalama yüzde 26 ile neredeyse sabit kaldı.

Araştırmanın ilginç tarafı ise, Amerikan internet kullanıcılarının yüzde 57'si internete göz gezdirirken aynı zamanda televizyon da seyrediyor. 5 yıl önce böyle bir çapraz aktivitenin esamesi bile okunmazken, şu günlerde gittikçe yaygın hale geliyor. Nielsen bu eş zamanlı aktivitenin, hem internet hem de televizyon tüketiminin büyüdüğünü gösterdiğini açıklıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun